-
Paskelbti šauktinių sąrašai: šaukimo sulauks el. laišku ir žinute 4
Kaip pranešė Krašto apsaugos ministerija, jie patalpinti interneto svetainėje https://sauktiniai.karys.lt. Prie kiekvienos karo prievolininko pavardės yra nurodytas terminas, iki kada reikia susisiekti su administruojančiu regioniniu karo prievolės ir komplektavimo padaliniu.
Pagal Lietuvos kariuomenės vado patvirtintą 2021 metų šaukimo planą nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos kariai tarnybą atliks 18-oje kariuomenės dalinių.
Dalis šauktinių tarnybą pradės Didžiojo Lietuvos etmono Jonušo Radvilos mokomajame pulke Rukloje, kur per pirmuosius du tarnybos mėnesius išeis bazinį karinį rengimą, o likusius septynis mėnesius tarnaus priskirtame dalinyje ir atliks kolektyvinį rengimą.
Pirmieji šių metų šauktiniai tarnybą pradės kovo pabaigoje, paskutinieji – lapkričio pabaigoje. Didžiausios šaukimo bangos numatomos birželio ir liepos bei spalio ir lapkričio mėnesiais, per kuriuos į įvairius dalinius atvyks per 3 tūkst. karių.
Ministerija primena, kad karo prievolininkams už nurodymų nevykdymą gali būti taikoma administracinė arba baudžiamoji atsakomybė.
Į sąrašus patekusiems karo prievolininkams šaukimo nurodymai paštu nebus siunčiami, tačiau jie bus papildomai informuojami el. paštu ir SMS žinutėmis.
Ministerija primena, kad karo prievolininkams už nurodymų nevykdymą gali būti taikoma administracinė arba baudžiamoji atsakomybė.
Į sąrašus taip pat buvo įtraukiami ir aukštųjų mokyklų studentai, tačiau jiems nurodymai nebus duodami. Patekę į šauktinių tarpą, studentai turės apsisprendimo laisvę – sustabdyti studijas ir atlikti devynių mėnesių tarnybą arba nenutraukus studijų pasirinkti trejų metų trukmės jaunesniųjų karininkų vadų mokymus, arba studijuoti ir tarnauti Krašto apsaugos savanorių pajėgose. Nepasirinkus nei vieno iš minėtų tarnybos būdų, karo prievolininkams, kuriems dėl studijų aukštojoje mokykloje bus atidėta tarnyba, šaukimas bus pratęsiamas iki jiems sukaks 26 metai (bet ne ilgiau nei vienerius metus po studijų baigimo). Taigi, pabaigę studijas jaunuoliai vieną kartą turės galimybę patekti į šaukiamųjų sąrašus.
Pagal Karo prievolės įstatymą, į sąrašus galėjo patekti ir tie jaunuoliai, kurie iki sąrašų sudarymo bus pateikę prašymus savo noru atlikti nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą, tačiau jiems ir toliau galios visos su savanoriškumu susijusios skatinimo priemonės – tarnybos vietos ir laiko pasirinkimo galimybė bei didesnės išmokos.
Karo prievolės ir komplektavimo tarnyba primena, kad sudarius ir paskelbus karo prievolininkų sąrašus, į juos nepatekę vaikinai ir merginos nuo 18 iki 38 metų ir toliau gali teikti prašymus savo noru atlikti nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą. Jie galės pasirinkti norimą tarnybos vietą, tarnybos pradžios datą ir gauti 30 proc. didesnes kaupiamąsias išmokas. Pirmumo prašymus galės teikti ir patekusieji į šaukiamųjų sąrašus. Į jų pageidaujamas tarnybos vietas bus stengiamasi atsižvelgti, o kaupiamosios išmokos jiems bus didesnės 15 procentų.
Nuo šių metų padidėjo išmokos kariams. Gerai atlikę tarnybą šauktiniai, pasirinkę ją atlikti savo noru, iš viso galės gauti didesnę nei 3,2 tūkst. eurų išmoką.
-
Sudaryti šių metų šauktinių sąrašai: jaunuoliai gaus skiepą nuo COVID-19 10
„Tai yra pirmas žingsnis prieš pradedant šaukimą ir simboliškai visa tai sutampa su sausio įvykių 30-mečiu, kuomet savanoriai stojo ginti savo beatsikuriančios valstybės“, – žurnalistams sakė ministras.
Jis džiaugėsi, kad didžioji dalis jaunuolių tarnybą vis dar renkasi savo noru.
„Didžioji dalis šauktinių yra savanoriai (...) Jaunų žmonių apsisprendimas būti savanoriais, būti šauktinių sąraše, nevengti Konstitucinės pareigos yra labai nepaprastai svarbus“, – ketvirtadienį žurnalistams sakė ministras.
Tarnybą įvairiuose šalies kariniuose daliniuose šiemet pradės per 3,8 tūkst. jaunuolių. Dar iki sąrašų sudarymo savanoriškai tarnybą pasirinko apie 200 jaunuolių.
Pirmieji šauktiniai tarnybą pradės kovo mėnesį, paskutiniai – lapkritį.
Jaunų žmonių apsisprendimas būti savanoriais, būti šauktinių sąraše, nevengti Konstitucinės pareigos yra labai nepaprastai svarbus.
Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos vadovas Arūnas Balčiūnas teigė, kad sudarant šių metų sąrašus buvo atsižvelgiama į praėjusių metų rezultatus.
Anot A. Balčiūno, pernai 54 proc. šauktinių buvo savanoriai, vos 52 jaunuoliai buvo pašaukti privalomai.
Tarnybos vadovas tikino, kad tarnyba kariuomenėje kasmet domisi ir vis daugiau merginų.
„Merginos tikrai nesnaudžia, labai domisi kariuomene. Nuo 2015 metų merginų skaičius kasmet didėja“, – žurnalistams sakė A. Balčiūnas.
Šauktiniams – skiepas nuo COVID-19
Ministras A. Anušauskas tikino, kad šauktinius ketinama skiepyti nuo COVID-19 ir sakė, kad koronaviruso situacija kariuomenėje yra „gerėjanti“.
Ministras tikisi, kad šauktinius galbūt bus galima paskiepyti anksčiau nei numatyta.
„Kol kas jie yra dešimtoje eilėje, tai yra gana toli, tačiau mes žinome, kad skiepų gavimo ir pandeminė situacija gali keistis. Galbūt tas eiliškumas ir pasikeis. Juoba, kad pirmieji šauktiniai bus pakviesti kovo mėnesio antroje pusėje. Tikimės, kad šitoje vietoje situacija gali pasikeis“, – teigė A. Anušauskas.
Kol kas jie yra dešimtoje eilėje, tai yra gana toli, tačiau mes žinome, kad skiepų gavimo ir pandeminė situacija gali keistis.
Jis taip pat pranešė, kad kitą savaitę ketinama pradėti skiepyti karo medikus.
Ministerijos teigimu, nuo šių metų sausio didėja ir išmokos kariams – gerai atlikę tarnybą šauktiniai, pasirinkę ją atlikti savo noru, iš viso galės gauti kiek didesnę nei 3,2 tūkst. eurų išmoką, o turintiems nepilnamečių vaikų yra skiriama 60 eurų išmoka per mėnesį už kiekvieną vaiką.
Ketvirtadienį sudaryti 2021 metų karo prievolininkų sąrašai maždaug po savaitės bus paskelbti interneto svetainėje https://sauktiniai.karys.lt. Prie kiekvienos pavardės bus nurodytas ir tikslus terminas, iki kada reikia susisiekti su paskirtu regioniniu karo prievolės ir komplektavimo padaliniu.
Planuojama, kad šių metų šauktinių sąrašai ir pirmieji nurodymai bus paskelbti iki sausio 18 dienos. Studentams, kurie pateks į šaukiamųjų sąrašus, jiems nurodymai susisiekti nebus skiriami, o tarnyba atidedama iki metų pabaigos.
Karo prievolininkams už nurodymų nevykdymą gali būti taikoma administracinė arba baudžiamoji atsakomybė.
Į sąrašus patekusiems karo prievolininkams šaukimo nurodymai paštu nebus siunčiami. Visa jiems aktuali informacija bus pateikta internete adresu www.karys.lt. Ją taip pat bus galima sužinoti paskambinus nemokamu telefonu 8 800 12340, atvykus arba paskambinus į regioninius Karo prievolės ir komplektavimo skyrius ir poskyrius.
Anot KAM, sudarius ir paskelbus karo prievolininkų sąrašus, į juos nepatekę vaikinai ir merginos nuo 18 iki 38 metų ir toliau galės teikti prašymus savo noru atlikti nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą. Jie galės pasirinkti norimą tarnybos vietą, tarnybos pradžios datą ir gauti 30 proc. didesnes kaupiamąsias išmokas.
Devynių mėnesių trukmės nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą Seimas atnaujino 2015 metų pavasarį. Tai padaryta atsižvelgiant į pasikeitusią geopolitinę situaciją ir valstybės saugumui kylančias grėsmes. Grąžinus šauktinių tarnybą taip pat siekiama sustiprinti ir pagreitinti kariuomenės dalinių užpildymą profesinės karo tarnybos kariais, suformuoti pakankamą kariuomenės parengtąjį rezervą ir užtikrinti tinkamą piliečių pasirengimą ginti savo valstybę.
-
Šią savaitę bus sudaromi 2021 metų šauktinių sąrašai 5
Į sąrašus bus įtraukta apie 38 tūkst. 18–23 metų jaunuolių. Iš jų į tarnybą įvairiuose Lietuvos kariuomenės daliniuose planuojama pašaukti 3828 karo prievolininkus.
Karo prievolininkų sąrašas bus sudaromas atsitiktine tvarka, naudojantis kompiuterių programa.
Planuojama, kad sąrašų sudarymo pradžią stebės ir inicijuos krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas. Taip pat dalyvaus Lietuvos kariuomenės Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos direktorius Arūnas Balčiūnas ir kiti kariuomenės atstovai.
Siekiant užtikrinti, kad šauktinių sąrašų sudarymo procedūra vyktų skaidriai ir objektyviai, procesą stebės ir penki visuomenės atstovai iš Lietuvos skautijos, Lietuvos skautų sąjungos, Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos ir Lietuvos šaulių sąjungos.
Į šaukiamųjų sąrašus gali patekti ir tie jaunuoliai, kurie iki sąrašų sudarymo bus pateikę prašymus savo noru atlikti nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą (NPPKT), tačiau jiems ir toliau galios visos su savanoriškumu susijusios skatinimo priemonės – tarnybos vietos ir laiko pasirinkimo galimybė bei didesnės socialinės garantijos.
Į sąrašus taip pat bus įtraukiami ir aukštųjų mokyklų studentai. Patekę tarp šauktinių, studentai turės apsisprendimo laisvę – arba sustabdyti studijas ir atlikti devynių mėnesių NPPKT, arba nenutraukus studijų pasirinkti trejų metų trukmės jaunesniųjų karininkų vadų mokymus ir tokiu būdu atlikti privalomąją pradinę karo tarnybą (PPKT), arba studijuoti ir tarnauti Krašto apsaugos savanorių pajėgose trejus metus ir tokiu būdu atlikti PPKT.
Nepasirinkus nė vieno iš minėtų tarnybos būdų, karo prievolininkams dėl studijų aukštojoje mokykloje šaukimas bus atidėtas, tačiau galimybė jiems patekti tarp šaukiamųjų bus pratęsta iki jiems sukaks 26 metai, bet ne ilgiau nei vienerius metus po studijų baigimo. Taigi, pabaigę studijas jaunuoliai vieną kartą turės galimybę patekti į šaukiamųjų sąrašus.
Sausio 7 d. sudaryti 2021 m. karo prievolininkų sąrašai maždaug po savaitės bus paskelbti interneto svetainėje https://sauktiniai.karys.lt. Prie kiekvienos pavardės bus nurodytas ir tikslus terminas, iki kada reikia susisiekti su paskirtu regioniniu karo prievolės ir komplektavimo padaliniu.
Planuojama, kad šių metų šauktinių sąrašai ir pirmieji nurodymai bus paskelbti iki sausio 18 dienos. Studentams, kurie pateks į šaukiamųjų sąrašus, jiems nurodymai susisiekti nebus skiriami, o tarnyba atidedama iki metų pabaigos.
Karo prievolininkams už nurodymų nevykdymą gali būti taikoma administracinė arba baudžiamoji atsakomybė.
Į sąrašus patekusiems karo prievolininkams šaukimo nurodymai paštu nebus siunčiami. Visa karo prievolininkui aktuali informacija bus pateikta internete adresu www.karys.lt. Ją taip pat bus galima sužinoti paskambinus nemokamu telefonu 8 800 12340, atvykus arba paskambinus į regioninius Karo prievolės ir komplektavimo skyrius ir poskyrius.
Sudarius ir paskelbus karo prievolininkų sąrašus, į juos nepatekę vaikinai ir merginos nuo 18 iki 38 metų ir toliau galės teikti prašymus savo noru atlikti nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą. Jie galės pasirinkti norimą tarnybos vietą, tarnybos pradžios datą ir gauti 30 proc. didesnes kaupiamąsias išmokas.
Pirmumo prašymus galės teikti ir patekusieji į šaukiamųjų sąrašus. Į jų pageidaujamas tarnybos vietas bus stengiamasi atsižvelgti, o kaupiamosios išmokos jiems bus didesnės 15 procentų.
Devynių mėnesių trukmės nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą Seimas atnaujino 2015 metų pavasarį. Tai buvo padaryta atsižvelgiant į pasikeitusią geopolitinę situaciją ir valstybės saugumui kylančias grėsmes. Sugrąžinus šauktinių tarnybą taip pat siekiama sustiprinti ir pagreitinti kariuomenės dalinių užpildymą profesinės karo tarnybos kariais, suformuoti pakankamą kariuomenės parengtąjį rezervą ir užtikrinti tinkamą piliečių pasirengimą ginti savo valstybę.
-
Naujoji Vyriausybė žada didinti šauktinių skaičių Lietuvos kariuomenėje 2
Visuotinį vyrų ir moterų šaukimą naujoji valdžia vadina siekiamybe, tačiau pripažįsta, kad artimiausiu laikotarpiu tai nebus įgyvendinta.
„Nuoseklus perėjimas prie universalaus (vyrų ir moterų) ir visuotinio šaukimo yra siekiamybė, tačiau praktinis šio tikslo įgyvendinimas bus galimas tik esant plačiam politiniam sutarimui, tinkamam kariuomenės pasirengimui ir finansavimui, numačius adekvatų pereinamąjį laikotarpį“, – rašoma Vyriausybės programos projekte.
„Esant šioms aplinkybėms bus nuosekliai didinamas šauktinių skaičius ir sukurtas alternatyviosios karo tarnybos mechanizmas“, – teigiama dokumente.
Būsimoji Vyriausybė žada siekti, kad iki 2024 metų profesinę kariuomenę sudarytų ne mažiau kaip 14 tūkst. karių. Konkretus šauktinių skaičius Vyriausybės programos projekte nenurodomas.
Per 2020 metus tarnauti Lietuvos kariuomenės padaliniuose pradėjo 3352 šauktiniai, tarp jų – 137 merginos. Pagal dabartinius planus, per ateinančius metus į nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą planuojama pašaukti 3828 jaunuolius.
Dalinis šaukimas į Lietuvos kariuomenę grąžintas 2015 metais, reaguojant į Rusijos veiksmus Ukrainoje ir Baltijos jūros regione.
Ingridos Šimonytės Vyriausybės programa antradienį pristatoma Seimui. Naujuoju krašto apsaugos ministru taps parlamentaras Arvydas Anušauskas.