-
Gegužės 9-osios išvakarėse dažais apipilti ir aprašinėti sovietiniai paminklai 1
Kaip skelbia Policijos departamentas, sekmadienio rytą, apie 8.11 val., Visagine pastebėta, kad Taikos prospekto ir Kosmoso gatvių sankryžoje stovintis paminklas žuvusiems sovietų kariams apipiltas raudonos spalvos dažais.
Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl kapo ar kitos viešosios pagarbos vietos išniekinimo.
Balandžio pradžioje nuo šio Antrojo pasaulinio karo aukų (nežinomų karių) kapo Taikos prospekte ir Kosmoso gatvių sankryžoje buvo pašalintas ženklas, simbolizuojantis Sovietų Sąjungos pergalę prieš Vokietiją.
Tada Visagino savivaldybė skelbė, kad pašalintas nuo kapo ženklas nėra sudedamoji jo dalis bei pats ženklas laikytinas draudžiamu simboliu, nes demonstruoja sovietinę simboliką (herbą).
Tuo metu savaitgalį Ukmergėje, Kauno ir Deltuvos gatvių sankryžoje stovintis sovietinis monumentas, anksčiau nuspalvintas Ukrainos vėliavos spalvomis, buvo aprašinėtas Rusiją palaikančiais šūkiais.
Dariaus Varno feisbuko paskyros nuotr.
Kaip matoma nuotraukose, kuriomis feisbuke pasidalijo Ukmergės rajono savivaldybės administracijos direktorius Darius Varnas, ant skulptūros „Vėliavnešiai“ bei jos postamento pripiešta Rusijos karo Ukrainoje simboliu tapusių raidžių „Z“ ir „V“, užrašų „Slava Rus“.
Abu su paminklais susiję įvykiai užfiksuoti gegužės 9-osios išvakarėse, kai Rusijoje švenčiama vadinamoji Pergalės diena. Šiemet Lietuvoje jos metu baiminamasi incidentų.
Minint Sovietų Sąjungos 60-metį pastatytą skulptūrą „Vėliavnešiai“ jau ne kartą raginta nukelti, šios diskusijos paaštrėjo Rusijai pradėjus karą Ukrainoje.
Maždaug prieš mėnesį skulptūra buvo nuspalvinta Ukrainos vėliavos spalvomis.
-
Žvaigždę niokojo po vaizdo kameromis 53
Įveikė tik kampus
Pastarasis išpuolis prieš sovietinius reliktus užfiksuotas pirmadienį. Policijai praeivis pranešė, kad Antrojo pasaulinio karo sovietinių karių kapinėse nudaužyti penkiakampės žvaigždės kampai.
Pranešimą policija tądien gavo 14.45 val. Į įvykio vietą iškviesti policijos tyrėjai surinko medžiagą pagal Baudžiamojo kodekso 187 str. 1 d. Šis straipsnis numato, kad už svetimo turto sugadinimą ar sunaikinimą baudžiama viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.
Uostamiesčio policija pranešė, kad Klaipėdos policijos komisariato pareigūnai aiškinasi visas įmanomas versijas, bus analizuojama vaizdo medžiaga, tikslinama žala ir kitos aplinkybės.
"Patinka ar nepatinka sovietinių laikų reliktai, tačiau tokių veiksmų nedera imtis. Žvaigždės formos amžinosios ugnies deglas yra Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos karių kapinėse. Ten yra žuvusių žmonių amžinojo poilsio vieta. Net jei sovietinis ženklas kam nors sukelia neigiamų minčių, ši vieta yra sakrali ir reikia ją gerbti", – kalbėjo Klaipėdos miesto policijos komisariato viršininkė Rasa Bekėžienė.
Rasa Bekėžienė. Vytauto Liaudanskio nuotr.
Elgiasi kaip agresoriai
Raudono marmuro žvaigždę vandalai turėjo daužyti sunkiu daiktu, kokiu nors kūju ar kirviu. Vis dėlto įveikti tik pačios žvaigždės smailių galai. Visų akmens plokščių nepajėgta sutrupinti.
"Taip lieti pykčio nedera. Tokie vandalizmo aktai neatveda prie problemų sprendimo. Nutinka priešingai. Mes tokiais veiksmais parodome, kad esame tokie patys kaip agresoriai", – teigė R.Bekėžienė.
Taip lieti pykčio nedera.
Šiuo metu speciali savivaldybės ekspertų sudaryta grupė jau tyrinėja šio memorialo išlikimo galimybes, vertina meninę ir architektūrinę raišką.
To reikia dėl prasidėjusios Skulptūrų parko rekonstrukcijos. Dėl kilusių diskusijų, ar vertėtų išmontuoti šį memorialą, savivaldybė nusprendė skubotų žingsnių nedaryti, o sprendimo siūlymų paprašė paieškoti ekspertų grupės.
"Jie ir pasakys, kokią reikšmę visuomenei turi šis memorialas. O požiūrį ir palaikymą Ukrainai reikėtų rodyti ne kūju rankose ar provokacijomis. Tai duoda daug žalos. Provokacijos gali atsisukti prieš mus pačius. O mes visi tikrai turime galimybių padėti ukrainiečiams, galime visą savo energiją išlieti geriems darbams", – kalbėjo R.Bekėžienė.
Išpuolių virtinė
Sekmadienį Palangoje užfiksuota, kad sovietinis obeliskas, esantis kurorto centre, buvo apjuostas Ukrainos vėliavomis, o ant tvoros buvo sukabintos nuotraukos su okupantų kraupius išpuolius patyrusios Bučos vaizdais.
Palangos savivaldybė ką tik apsisprendė išmontuoti šį paminklą. Planuojama rekonstruoti prezidento Jono Žemaičio paminklo aikštę sujungiant su sovietų karių kapaviete.
Kultūros vertybių registro duomenimis, sovietinių karių kapinėse Palangoje palaidoti 106 kariai, žuvę 1944-ųjų spalį Palangos apylinkėse vykusiuose mūšiuose su nacistinės Vokietijos kariuomene. O 1952-aisiais atsirado obeliskas su postamentu. Granito plokštėse iškaltos 106 žuvusiųjų pavardės bei kariniai laipsniai.
Sekmadienio pavakarę pastebėtas išterliotas paminklas Neringoje, Alksnynės gatvėje. Paaiškėjo, kad kažkas paminklą apmėtė stiklainiais su raudonos spalvos dažais. Ugniagesiams teko važiuoti plauti memorialo.
Balandžio 20-osios pavakare Klaipėdos rajone, Aukštkiemių kaime, pastebėta, kad paminklas, skirtas 16-ajai lietuviškai sovietų divizijai, išdažytas mėlynos ir geltonos spalvos dažais.
Dar po dviejų dienų, balandžio 22 d., apie 23 val. Palangoje, Vytauto gatvėje, pastebėta, kad kurorto centre stovintis paminklas sovietų kariams taip pat išdažytas mėlynos ir geltonos – Ukrainos vėliavos – spalvų dažais.
Aukštkiemių kaime esantį paminklą Klaipėdos rajono savivaldybė nusprendė demontuoti.
"Jis jau išmontuotas, nes nebuvo įteisintas, buvo pastatytas nelegaliai", – patikslino R.Bekėžienė.