-
Prokuratūra apie perduotą COVID-19 testų bylos ieškinį pranešė bylą priėmus teisme
Šias aplinkybes BNS patvirtino teismas ir prokuratūra.
Prokuratūra pranešimą apie ieškinio pateikimą išplatino sausio 7 dieną. Jame informavo, jog „Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorai Vilniaus apygardos teismui perdavė nagrinėti ieškinį, kuriuo prašoma niekiniais ir negaliojančiais pripažinti sudarytus sandorius dėl greitųjų testų „COVID-19 Express“ įsigijimo ir valstybei iš bendrovių priteisti 4 142 600 eurų“.
Tai, kad apie perduotą ieškinį iš karto nepranešta, prokuratūra motyvavo siekiu gauti patvirtinimą, jog byla iš tiesų buvo priimta, o tuomet tai padaryta nedelsiant.
„Minimas ieškinys Vilniaus apygardos teismui buvo perduotas 2020 m. gruodžio 16 d., tačiau, vadovaujantis civilinio proceso normomis, pateikus civilinį ieškinį teismas dar turi priimti sprendimą dėl jo priėmimo. Tik tuomet, jei teismas priima ieškinį, iškeliama civilinė byla“, – BNS informavo prokuratūros atstovė Elena Martinonienė.
Kadangi byla nagrinėti priimta sausio 6 dieną, prokuratūros atstovės teigimu, „pastaba dėl uždelsto informavimo laikytina nepagrįsta“.
Tik tuomet, jei teismas priima ieškinį, iškeliama civilinė byla.
Kaip BNS informavo Vilniaus apygardos teismas, prokuroras gruodžio 16 dieną perdavė ieškinį Vilniaus apygardos teismui.
Nustatęs ieškinio trūkumus, teismas gruodžio 18 dieną nustatė prokurorui 14 dienų terminą ieškinio trūkumams pašalinti. Patikslintas ieškinys, nepraleidžiant terminų, pateiktas gruodžio 29 dieną, kitą dieną prokuroro paprašyta atlikti papildomas korekcijas, tam numatant papildomas septynias dienas.
Tai buvo atlikta gruodžio 31 dieną.
„2021 metais sausio 6 dieną teismas išsprendė ieškinio priėmimo klausimą – teismas priėmė ieškinį, nustatė atsakovams 20 dienų terminą atsiliepimams pateikti bei išsprendė ieškovo prašymą dėl laikinųjų apsaugos priemonių taikymo“, – BNS informavo teismo atstovė Lina Nemeikaitė.
Viešojo intereso gynimo prokurorai siekia iš bendrovių priteisti daugiau kaip 4 mln. eurų už greituosius COVID-19 testus, motyvuodama tuo, kad sudarius sutartį neskelbiamų derybų būdu, už greituosius testus buvo smarkiai permokėta. Siekiama prisiteisti tą sutarties vertės dalį, kuri, prokurorų vertinimu, yra nepagrįsta.
Teisėsaugos duomenimis, Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija ir bendrovė sudarė sutartį dėl 510 tūkst. testų, šios sutarties vertė su PVM siekia 6 mln. eurų.
Ikiteisminis tyrimas dėl greitųjų COVID-19 testų pirkimo tebevyksta, atliekami suplanuoti procesiniai veiksmai. Šiuo metu įtarimai pareikšti šešiems asmenims.
Anksčiau skelbta, kad šiame tyrime įtarimai pareikšti buvusiai sveikatos apsaugos viceministrei Linai Jaruševičienei ir bendrovės „Profarma“ atstovams, bendrovės „Bona diagnosis“ vadovui Redui Laukiui.
Dėl įtarimų pareigas palikusi viceministrė sakė, kad pandemijos įkarštyje sąžiningai priėmė būtinus sprendimus, o jos sąžinė yra visiškai rami.
Pareigas ji sakė paliekanti, kad nemestų šešėlio visai Sveikatos apsaugos ministerijai, taip pat teigė, kad dėl įtarimų jai būtų sunku priimti sprendimus.
Tuometinis Vyriausybės vicekancleris Lukas Savickas ir tuometinio premjero Sauliaus Skvernelio patarėjas sveikatos klausimais Jonas Kairys šiame ikiteisminiame tyrime buvo apklausti kaip specialieji liudytojai.
Pirkimus vykdė Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija. Teisėsauga apklausė tuo metu laikinai įstaigai vadovavusius asmenis. Vytautas Zimnickas, vadovavęs laboratorijai sutarties sudarymo metu, pernai liepą mirė.
Greitieji testai buvo nupirkti ypač skubiai – sutartį dėl jų pirkimo tuometinė laboratorijos vadovybė pasirašė tą pačią dieną, kai buvo gavusi „Profarmos“ pasiūlymą. Per vieną dieną bendrovei avansu buvo pervesta ir visa 6 mln. eurų suma.
Teisėsauga taip pat anksčiau skelbė įtarianti, kad sudarant sutartį įmonė galėjo klastoti dokumentus ir pirkėjui pateikė melagingus duomenis apie greitųjų testų gamintoją.
-
Pradedamas gyventojų tautybės, kalbų ir tikėjimo statistinis tyrimas 5
„Jo metu gyventojų bus klausiama, kokia jų tautybė, gimtoji kalba, kokių dar kalbų moka, kokį tikėjimą išpažįsta“, – rašoma pranešime.
Departamento teigimu, anksčiau šie rodikliai būdavo renkami vykdant visuotinius gyventojų ir būstų surašymus.
„Kadangi šiais metais surašymas vyks administracinių duomenų pagrindu, atsiliepiant į vartotojų poreikį, siekiant išlaikyti tęstinumą, rodiklių palyginamumą, šiemet ši informacija renkama atliekant statistinį tyrimą“, – informuoja Statistikos departamentas.
Anot jo, 2011 metais vykusio paskutinio gyventojų ir būstų surašymo duomenimis, Lietuvoje gyveno 154 tautybių žmonės, kas trečias šalies gyventojas nurodė, kad moka dvi užsienio kalbas, gyventojai priklausė 59-ioms skirtingoms religinėms bendruomenėms.
Atsakyti reikia tik į keturis klausimus, todėl anketos pildymas trunka vos keletą minučių.
Statistikos departamento teigimu, tyrimas bus vykdomas atliekant internetinę apklausą, ją galima bus pildyti iki vasario 17 dienos adresu adresu https://surasymas.stat.gov.lt/.
„Prisijungti prie tyrimo anketos galima suvedus tikslius asmens duomenis (asmens kodą ir galiojančio dokumento numerį) arba per Elektroninius valdžios vartus. Atsakyti reikia tik į keturis klausimus, todėl anketos pildymas trunka vos keletą minučių“, – rašoma pranešime.
Pasak departamento, siekiant užtikrinti statistinio tyrimo rezultatų kokybę ir reprezentatyvumą, pasibaigus internetinei apklausai, iš gyventojų registro planuojama atrinkti apie 40 tūkst. nedalyvavusių internetinėje apklausoje gyventojų, juos apklaus klausėjai.
Gyventojų tautybės, gimtosios kalbos ir išpažįstamo tikėjimo duomenys bus pateikti kartu su 2021 metų gyventojų ir būstų surašymo rezultatais.
-
Vakcinavimo nuo COVID-19 tvarka – ir STT akiratyje: atliks antikorupcinį vertinimą 5
„STT viešoje erdvėje paskelbtus atvejus, kada COVID-19 vakcina buvo skiepijami asmenys, galimai nesantys prioritetiniame sąraše, vertina, kaip riziką pasireikšti korupcijai, todėl priėmė sprendimą atlikti vakcinavimo nuo COVID-19 organizavimo antikorupcinį vertinimą“, – sakė STT atstovė.
Tarnyba ketina įvertinti ar nėra korupcijos rizikų sudarant vakcinavimo pirmumo sąrašus; kaip yra atnaujinami sąrašai, kada juose esantys asmenys atsisako skiepytis; kaip yra fiksuojami paskiepyti asmenys; ar faktiškai paskiepyti asmenys patenka į SAM sudarytas ir paskelbtas vakcinavimo pirmumo grupes.
Lietuvai gruodžio pabaigoje pradėjus COVID-19 vakcina skiepyti medikus, gauta pranešimų, kaip skiepai kartais yra skiriami ne tiesioginį kontaktą su koronavirusu sergančiais pacientais turintiems medikams.
Trečiadienį vykusiame Seimo Sveikatos reikalų komiteto posėdyje jo pirmininkas Antanas Matulas teigė, kad yra sulaukta apie 60 skirtingų medikų skundų dėl, jų nuomone, neproporcingai paskirstytų vakcinų.
Šią savaitę BNS pranešė apie tai, kad Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinikoje buvo paskiepyti keli šiuo metu sutarties su ja neturintys dėstytojai.
Šeštadienį pranešta, kad Šilalėje pasiskiepijo šio miesto greitosios medicinos pagalbos stotį valdančios įmonės „Ambulansas“ vadovas bei jo šeimos nariai.
Prezidentas Gitanas Nausėda šeštadienį feisbuke pareiškė, jog būtina priimti greitus ir ryžtingus sprendimus dėl atsakomybės vakcinavimo tvarkos pažeidėjams. Šalies vadovas teigė reikalausiąs aiškios ir detalios skiepijimo tvarkos bei siūlymų, kaip išspręsti situaciją, iš sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio, su kuriuo susitikti ketina pirmadienį.
Tuo tarpu premjerė Ingrida Šimonytė teigia, kad atsakomybę dėl tinkamo vakcinavimo įgyvendinimo neša gydymo įstaigų vadovai.
Šeštadienio statistikos departamento duomenimis, iš viso Lietuvoje jau paskiepyta beveik 22,2 tūkst. žmonių.