V. Gapšys per apkaltos procesą: stiprių žmonių jokios grotos nesustabdo | kl.lt

V. GAPŠYS PER APKALTOS PROCESĄ: STIPRIŲ ŽMONIŲ JOKIOS GROTOS NESUSTABDO

Už kyšininkavimą ir prekybą poveikiu „MG grupės“ politinės korupcijos byloje nuteistas Seimo narys Vytautas Gapšys teigia ir už grotų besijaučiantis laisvas, stiprus ir teisus.

„Viduje aš išlieku laisvas, nepaisant to, kad tos grotos ir apriboja tam tikrą mano laisvę. Bet stiprių žmonių jokios grotos nesustabdo, aš jaučiuosi stiprus stovėdamas prieš jus, nes, kaip sakiau, jaučiuosi teisus“, – ketvirtadienį per savo apkaltos procesą Seime sakė parlamentaras.

Jis teigė buvęs nuteistas dėl savo kalbų.

„Tikiu, kad esu teisus ir teisus jaučiuosi ne tik širdyje, bet tą teisumą pabandysiu pagrįsti ir faktais“, – kalbėjo parlamentaras.

Jis tvirtino, kad bylą nagrinėjęs Apeliacinis teismas nesivadovavo jau suformuota praktika kitose bylose ir vylėsi, kad Lietuvos Aukščiausiasis Teismas ją pakeis.

Neigė kaltinimus

V. Gapšys teigė esąs nekaltas dėl kyšininkavimo ir prekybos poveikiu.

Apeliacinis teismas konstatavo, kad buvęs koncerno „MG Baltic“ (dabar „MG grupė“) viceprezidentas Raimondas Kurlianskis prašė V. Gapšio, pasinaudojant Seimo nario padėtimi ir įtaka bendrapartiečiams, paveikti kitus valstybės tarnautojus – tuometinę Seimo pirmininkę, Darbo partijos frakcijos Seime narius, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto vadovybę ir narius bei žemės ūkio ministrę, – kad šie vykdydami įgaliojimus teisėtai ir neteisėtai veiktų taip, kaip prašė R. Kurlianskis.

Anot teismo, už tai susitarta dėl neteisėto atlygio – užmaskuotų kyšių, kurie, V. Gapšiui pažadėjus paveikti prašomus asmenis ir pačiam atlikus R. Kurlianskio pageidaujamus veiksmus, gauti kaip papildoma 12,1 tūkst. eurų nuolaida Darbo partijos politinei reklamai bei 15 tūkst. eurų parama viešajai įstaigai „Meno ir sporto projektai“.

Bylos duomenimis, vienas iš verslininko prašymų buvo susijęs su kelio Vilnius–Utena rekonstrukcija.

„Taip, Raimondas Kurlianskis manęs paklausė vieno dalyko, ar projektas dėl kelio Vilnius–Utena bus įtrauktas į Seimo posėdžio darbotvarkę. Žinot, net negalėjau įsivaizduoti tuo metu, kad dėl to būsiu teisiamas, jeigu pasakysiu, ar bus įtrauktas, ar nebus įtrauktas. Juolab, kad ir mano atsakymas buvo: mano žiniomis, turi būti įtrauktas, nes yra koalicijos sutarimas“, – sakė V. Gapšys.

Jo teigimu, dėl šio kelio rekonstrukcijos viešosios ir privačios partnerystės būdu sprendimą 2015 metų vasarą jau buvo priėmusi koalicinė taryba, o apie šį sprendimą pranešta viešai.

Tikiu, kad esu teisus ir teisus jaučiuosi ne tik širdyje, bet tą teisumą pabandysiu pagrįsti ir faktais.

„R. Kurlianskis paklausė rugsėjo 28 dieną, kai klausimas jau buvo sesijos darbų programoje. Jis neprašė balsuoti už tą klausimą“, – kalbėjo parlamentaras.

„Tas klausimas natūralia tvarka, nedarant jokios įtakos jokiems politiniams procesams  buvo ir patvirtintas. Bet aš esu už tai nuteistas, nors manęs niekada neklausė, ar aš balsuosiu už tą klausimą. Turbūt ir nereikėjo klausti, buvo pranešimai spaudai dar anksčiau negu mūsų pokalbiai išplatinti, kad frakcija palaikys. Dar daugiau – svarstymas buvo projektų praėjęs iki to 28 dienos pokalbio ir frakcija jau buvo balsavusi“, – teigė V. Gapšys.

Jis sakė, kad teismui buvo pateikęs Darbo partijos frakcijos priimtų sprendimų protokolus.

„Aš jau nebežinau, ką dar galiu padaryti ir kaip dar galiu įrodyti, kad nesu kupranugaris“, – kalbėjo V. Gapšys.

„Tikrai nepadariau nieko išimtinio, išskirtinio „MG Baltic“ dėl Vilniaus–Utenos kelio“, – pabrėžė jis.

V. Gapšys taip pat tvirtino, kad dėl nuolaidų televizijose derėjosi visų partijų atstovai.

„Žinau, kad dėl nuolaidų yra turbūt kalbėjusios visos partijos vienu ar kitu laiku, bet nė vieno nenoriu įsitempti į teisiamųjų suolą. Tai, ką aš praėjau, manau, mano patirties užteks visiems ilgam laikotarpiui. Nelinkėčiau nė vienam to praeiti“, – kalbėjo jis.

„Taip, dėl nuolaidų mes kalbėjome, bet kalbėjome iš esmės su pačia LNK, tai yra atstovais, kurie atsakingi už tas nuolaidas“ – tvirtino Seimo narys.

Jis neigė jas aptaręs su R. Kurlianskiu ir koncernu akcininku Dariumi Mockumi, tik užsiminęs per kalėdinę vakarienę, kurioje ir jie dalyvavo.

„Buvome suplanavę didžiulį reklaminį paketą, daugiau negu 100 tūkst. eurų vertės, tik LNK apie tai iki galo nežinojo. Nuvažiavęs tiesiai šviesiai pasakiau: mes ateisime pas jus su reklaminiu paketu, kuris yra per 100 tūkst. eurų vertės. Mes kalbame apie 10 proc. nuolaidą nuo to 100 tūkst. eurų paketo. Ar tai didelė nuolaida, ar maža?“ – retoriškai klausė V. Gapšys.

Pasak jo, parduotuvėje turbūt galima tiek nusiderėti, o kiti komerciniai reklamos užsakovai LNK mokėjo mažiau nei Darbo partija.

Lygino su inkvizicijos laužu

Darbo partijos pirmininkas Andrius Mazuronis ketvirtadienį Seime teigė, kad V. Gapšys nuteistas už tai, ką darė visų partijų rinkimų štabų vadovai.

„Kolegos, ketveri su puse metų už tai, kad buvo tartasi dėl nuolaidų, už tai, kad buvo atlikinėjamas darbas rinkimų štabo vadovo tas, kurį jis turėjo atlikti, kurį visų partijų vadai atlikinėjo, visų politinių partijų, visų, kurios čia sėdi ir visų, kurios neišrinktos yra“, – tvirtino parlamentaras.

„Visi partijų rinkimų štabų vadai atlikinėjo tą darbą, visų partijų vadai praktiškai susitikinėjo, visi darė tą patį, nėra visiškai jokios išskirtinės veiklos, nėra jokių pinigų, nėra jokio atlygio, yra frazės byloje „pritariamai linktelėjo“, „pritariamai krenkštelėjo“ (...) ir priimtas sprendimas ketveri su puse metų realios laisvės atėmimo bausmės“, – sakė jis.

Pasak A. Mazuronio, tokios didelės bausmės nesulaukia rimti nusikaltėliai.

„Jūs man pasakykite, kiek išvardysite pedofilų, seksualinės prievartos atvejų, žudikų, prievartautojų, recidyvistų, kurie gavo tokias bausmes? (...) prieš vaikus seksualinę prievartą taiko, po laisvę vaikšto. Čia yra normalu ir adekvatu?“ – klausė jis.

„Darbiečių“ lyderis taip pat atkreipė dėmesį, kad Seimas dėl V. Gapšio mandato spręs nesant neskundžiamo teismo nuosprendžio.

„O kas atsitiks, jeigu šiandien panaikinsime mandatą, po Aukščiausiasis Teismas po devynių mėnesių, po metų, po pusės metų, dar kažkada pasakys, kad pirmos instancijos teismas buvo teisus?“ – tvirtino jis.

Anot A. Mazuronio, vienas iš „MG grupės“ bylos teisėjų Apeliaciniame teisme pats buvo apklaustas specialiuoju liudytoju korupcijos byloje ir kėlė klausimą dėl jo nešališkumo.

Apkaltos procesą politikas lygino su inkvizicijos laužu, ant kurio deginami nekalti žmonės.

„Jūs turite teisę atimti šiandien iš mūsų mandatą, tai yra jūsų rankose, bet jūs niekada neatimsite iš mūsų tikėjimo, kad mes esame nekalti“, – pareiškė A. Mazuronis.

Tuo metu Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narys Vytautas Bakas teigė, kad Darbo partija ir V. Gapšys bando įtikinti Seimą, kad normalu veikti pagal korupcines schemas.

„Man atrodo, ponas Gapšys bando įtikinti mus, visą Seimą ir Lietuvą, kad politinio veikimo logika arba schema, kada tu už nuolaidas arba už kyšius tariesi su stambiais lobistais arba korporacijomis dėl jiems naudingų sprendimų, yra normalu“, – sakė jis.

Pasak V. Bako, tuometinis koncernas „MG Baltic“ siekė sukurti politinės įtakos sistemą, kad institucijos ir atskiri politikai įgyvendintų jų interesus.

„Šito koncerno strategija buvo ilgalaikė, (...) jų pagrindiniai tikslai buvo sukurti tokią įtakos sistemą, kurioje politinės institucijos, politikai, valstybės įstaigos paklustų šito koncerno valiai, ir kaip vieną iš priemonių jie naudojo savo valdomos LNK grupės žiniasklaidos priemones, per kurias būtent ir buvo daroma subtili įtaka, pavyzdžiui, siūlomos viešinimo paslaugos, įskaitant ir politinę reklamą mainais į koncernui reikalingų sprendimų priėmimą“, – teigė V. Bakas.

Anot jo, tolerancija korupcijai turi didelės neigiamos įtakos valstybei.

Atvežė iš kalėjimo

Į apkaltos procesą Seime V. Gapšys atvežtas iš Kauno kalėjimo, kur politikas atlieka laisvės atėmimo bausmę. Jį į Seimo salę atlydėjo pareigūnai.

Seimo statutas numato, kad asmuo, kuriam taikoma apkalta, turi teisę dalyvauti Seimo posėdyje pats arba per savo advokatą.

Ketvirtadienį V. Gapšiui taip pat suteikta teisė Seime trumpai pabendrauti su žurnalistais.

Jis pasakojo bausmę atliekantis vienoje kameroje su kitu nuteistuoju toje pačioje byloje, buvusiu Liberalų sąjūdžio pirmininku Eligijumi Masiuliu.

„Esame priskirti į įkalinimo įstaigą, kur kali buvę pareigūnai, pagal ten nustatytas sąlygas suskirstyta ir gyvename pagal įstatymą ir vidaus tvarkos taisykles“, – sakė V. Gapšys.

Jis teigė Seimo salėje turėjęs galimybę pabendrauti su parlamentarais, iš jų gavo nedidelių dovanėlių.

„Atvirutę padovanojo ir plotkelių, nežinau, ar galėsiu pasiimti su savimi, bet, jei galėsiu, mielai pasidalysiu su kolegomis“, – sakė V. Gapšys.

Kad jo mandatas būtų panaikintas, už tai turi balsuoti ne mažiau kaip 85 Seimo nariai iš 141.

Kadangi V. Gapšys nuteistas dėl keturių nusikalstamos veikos epizodų, parlamentarai atskirai balsuos dėl mandato atėmimo už kiekvieną iš jų. Seimo narys mandato neteks, jeigu bent dėl vieno atvejo bus surinkti ne mažiau kaip 85 balsai.

Kadangi V. Gapšio atžvilgiu yra įsiteisėjęs apkaltinamasis nuosprendis, apkaltos procesas vyksta supaprastinta tvarka, tai yra be kreipimosi į Konstitucinį Teismą.

V. Gapšys Seime dirba trečią kadenciją.

Šis politikas į Seimą išrinktas pagal Darbo partijos sąrašą. Jeigu Seimas ketvirtadienį panaikins jo mandatą, V. Gapšio vietą parlamente užims kitas Darbo partijos 2020 metų kandidatų sąraše įrašytas politikas – Petras Čimbaras.

Lietuvos apeliacinis teismas dėl korupcinių nusikaltimų V. Gapšiui skyrė puspenktų metų laisvės atėmimo bausmę. Politikui taip pat penkeriems metams atimta teisė būti išrinktam ar paskirtam į visas valstybės ar savivaldybių institucijų ir įstaigų, įmonių ar nevalstybinių organizacijų renkamas ar skiriamas pareigas.

V. Gapšys nuosprendį yra apskundęs Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.

Šioje politinės korupcijos byloje kaltais pripažinta ir Darbo partija, Liberalų sąjūdis, koncernas „MG grupė“, R. Kurlianskis, buvę Seimo nariai Eligijus Masiulis, Gintaras Steponavičius, Šarūnas Gustainis.

GALERIJA

  • V. Gapšys per apkaltos procesą: stiprių žmonių jokios grotos nesustabdo
  • V. Gapšys per apkaltos procesą: stiprių žmonių jokios grotos nesustabdo
  • V. Gapšys per apkaltos procesą: stiprių žmonių jokios grotos nesustabdo
  • V. Gapšys per apkaltos procesą: stiprių žmonių jokios grotos nesustabdo
  • V. Gapšys per apkaltos procesą: stiprių žmonių jokios grotos nesustabdo
  • V. Gapšys per apkaltos procesą: stiprių žmonių jokios grotos nesustabdo
  • V. Gapšys per apkaltos procesą: stiprių žmonių jokios grotos nesustabdo
  • V. Gapšys per apkaltos procesą: stiprių žmonių jokios grotos nesustabdo
  • V. Gapšys per apkaltos procesą: stiprių žmonių jokios grotos nesustabdo
  • V. Gapšys per apkaltos procesą: stiprių žmonių jokios grotos nesustabdo
  • V. Gapšys per apkaltos procesą: stiprių žmonių jokios grotos nesustabdo
  • V. Gapšys per apkaltos procesą: stiprių žmonių jokios grotos nesustabdo
  • V. Gapšys per apkaltos procesą: stiprių žmonių jokios grotos nesustabdo
  • V. Gapšys per apkaltos procesą: stiprių žmonių jokios grotos nesustabdo
  • V. Gapšys per apkaltos procesą: stiprių žmonių jokios grotos nesustabdo
  • V. Gapšys per apkaltos procesą: stiprių žmonių jokios grotos nesustabdo
  • V. Gapšys per apkaltos procesą: stiprių žmonių jokios grotos nesustabdo
  • V. Gapšys per apkaltos procesą: stiprių žmonių jokios grotos nesustabdo
  • V. Gapšys per apkaltos procesą: stiprių žmonių jokios grotos nesustabdo
  • V. Gapšys per apkaltos procesą: stiprių žmonių jokios grotos nesustabdo
  • V. Gapšys per apkaltos procesą: stiprių žmonių jokios grotos nesustabdo
  • V. Gapšys per apkaltos procesą: stiprių žmonių jokios grotos nesustabdo
  • V. Gapšys per apkaltos procesą: stiprių žmonių jokios grotos nesustabdo
  • V. Gapšys per apkaltos procesą: stiprių žmonių jokios grotos nesustabdo
  • V. Gapšys per apkaltos procesą: stiprių žmonių jokios grotos nesustabdo
  • V. Gapšys per apkaltos procesą: stiprių žmonių jokios grotos nesustabdo
  • V. Gapšys per apkaltos procesą: stiprių žmonių jokios grotos nesustabdo
  • V. Gapšys per apkaltos procesą: stiprių žmonių jokios grotos nesustabdo
  • V. Gapšys per apkaltos procesą: stiprių žmonių jokios grotos nesustabdo
  • V. Gapšys per apkaltos procesą: stiprių žmonių jokios grotos nesustabdo
  • V. Gapšys per apkaltos procesą: stiprių žmonių jokios grotos nesustabdo
  • V. Gapšys per apkaltos procesą: stiprių žmonių jokios grotos nesustabdo
  • V. Gapšys per apkaltos procesą: stiprių žmonių jokios grotos nesustabdo
  • V. Gapšys per apkaltos procesą: stiprių žmonių jokios grotos nesustabdo
  • V. Gapšys per apkaltos procesą: stiprių žmonių jokios grotos nesustabdo
  • V. Gapšys per apkaltos procesą: stiprių žmonių jokios grotos nesustabdo
  • V. Gapšys per apkaltos procesą: stiprių žmonių jokios grotos nesustabdo
  • V. Gapšys per apkaltos procesą: stiprių žmonių jokios grotos nesustabdo
  • V. Gapšys per apkaltos procesą: stiprių žmonių jokios grotos nesustabdo
I. Gelūno / BNS nuotr.
Rašyti komentarą
Komentarai (28)

Gėda

Abu korumpuoti sėdės kalėjime drauge?Dar vienas jų ir dalyvaus įstatymų tautai priėmime.Nu ir NUSIGYVENO šita Lietuvos valdžia.

mh

Šiaip spekuliantai nėra stiprus žmonės, jei greičiau yra sukti žmonės , o sukti spekuliantai yra žmonės bet kuria akimirka gali išduoti net ........

vaizdelis ne koks -

laukiu žiniasklaidos pastovaus video transliavimo kas su kyšininku glėbesčiuojasi ir kas spaudžia jam ranką, kad rinkėjai nepamirštų. Žinosiu už ką nebalsuoti. Tai kaip čia gaunasi skvernelis piktinosi kad jį, užrašu "vagies namas" pavadino vagimi o dabar kyšininkui spaudžia ranką.
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS