Suskaičiavo emigravusius: Lietuva neteko daugiausia gyventojų visoje ES | kl.lt

SUSKAIČIAVO EMIGRAVUSIUS: LIETUVA NETEKO DAUGIAUSIA GYVENTOJŲ VISOJE ES

Per pirmąjį 2017 metų pusmetį emigravo maždaug 10 tūkst. žmonių daugiau nei per tą patį laikotarpį pernai.

Liūdni skaičiai

Anot Statistikos departamento, šių metų sausio - birželio mėnesiais išvykimą iš Lietuvos deklaravo 31 tūkst. 731 asmuo. Pernai per šį laikotarpį oficialiai emigravo 21 tūkst. 248 asmenys.

Daugiausiai žmonių šiemet emigravo sausio ir vasario mėnesiais - atitinkamai 7 tūkst. 48 ir 6 tūkst. 895 asmenys.

Išankstiniais duomenimis, šiemet daugiausia žmonių išvyko į Jungtinę Karalystę, jie sudarė beveik pusę – 45,8 proc. visų emigrantų. Į Norvegiją išvyko 12 proc., į Vokietiją – į 8,5 proc., į Airiją – 7,1 proc. Lietuvos gyventojų.

Lyginant su pernykščiais duomenimis, šiemet išaugo ir imigracija.

Per pirmus šešis šių metų mėnesius imigravo 11 tūkst. 962 žmonės. Pernai šis rodiklis siekė 9 tūkst. 37.

Kai kurie ekspertai teigia, kad emigracijos mastas auga laikinai, nes metų pradžioje išvykimą deklaravo dalis anksčiau emigravusių žmonių, kad išvengtų prievolės mokėti privalomojo sveikatos draudimo mokestį, kiti galbūt skubėjo į Britaniją iki prasidedant deryboms dėl jos pasitraukimo iš Europos Sąjungos.

Emigracija išlieka pagrindine nuolatinių gyventojų skaičiaus mažėjimo priežastimi.

Pernai dėl emigracijos į Vakarų Europą Lietuva neteko apie 30 tūkst. gyventojų. Apklausų duomenimis, dauguma emigrantų iš Lietuvos į Vakarų Europą išvyksta dėl didesnių algų. Kai kurie ekspertai sako, kad emigraciją gali skatinti didelė pajamų nelygybė. Taip pat gyventojų mažėjimą lemia neigiama natūrali gyventojų kaita, per praėjusius metus 9,6 tūkst. žmonių daugiau mirė negu gimė.

Dėl emigracijos ir neigiamos gyventojų kaitos Lietuvos gyventojų skaičius sumažėjo nuo 3,7 mln. 1990 metais iki 2,8 mln. šiais metais.

Eurostatas pirmadienį paskelbė, kad 2016 metais Lietuva santykinai neteko daugiausiai gyventojų iš visų Europos Sąjungos šalių - 14,2 asmens tūkstančiui gyventojų.

Visoje Bendrijoje žmonių skaičius pernai padidėjo trimis asmenimis tūkstančiui gyventojų, Latvijoje žmonių sumažėjo 9,6 asmens, Estijoje - 0,2 asmens.

Ieško priežasčių 

Šių metų pirmąjį pusmetį emigracijos srautai galėjo augti dėl pragyvenimo nelygybės ar kainų augimo, tačiau neatmestina ir tai, kad išvykimą deklaravo anksčiau emigravę asmenys, teigia BNS kalbinti ekspertai.

„Tendencija yra nemaloni, nes ekonomika, formaliai žiūrint, atsigauna: jeigu ekonomika lemia migraciją, jai atsigaunant, turėtų lėtėti emigracijos srautai. Kita vertus, Lietuvoje matome labai reikšmingą nelygybę ir tą atsigavimą tam tikra prasme lemia Vilniaus, Kauno ir kitų didmiesčių ekonominiai rodikliai“, – BNS sakė ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto docentas Vincentas Vobolevičius.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktorius Ramūnas Vilpišauskas atkreipė dėmesį, kad objektyvių priežasčių, kurios galėtų būti tiesiogiai sietinos su tokiu pasikeitimu, nebuvo: saugumo situacija neblogėjo, ekonomika taip pat augo.

„Vienintelė ekonominė priežastis – augančios kainos ir dėl to kai kuriems žmonėms mažėjanti perkamoji galia. Tai atsispindi ir sociologinėse apklausose: praėjusio rudens „Eurobarometro“ apklausa rodo, kad lietuviai iš visų ES šalių išsiskiria tuo, kad jiems ypač didelį nerimą kelia augančios kainos. Tai tarp ekonominų priežasčių galėtų būti pagrindinė“, – teigė jis.

Bet manau, kad ilgainiui tai yra į naudą, nes pamatę didesnį pasaulį žmonės pradeda kitaip žiūrėti į tėvynę ir nemaža dalis grįžta ar galvoja sugrįžti ateityje.

DNB banko vyriausioji analitikė Indrė Genytė-Pikčienė taip pat tvirtino, kad ekonominių priežasčių palikti Lietuvą šiuo metu nėra.

„Emigracijos procesas yra nenutrūkstantis ir jį galima sieti su mentalitetu. Pasižiūrėjus į makrekonomikos rodiklius, šie metai neturėtų nuvilti – tiek darbo užmokesčio augimo tempai buvo didžiausi nuo ikikrizinių laikų, tiek nedarbo lygis susitraukęs, tad makroekonominė terpė yra, palyginti sveika, ji pagerėjo, palyginti su pernai“, – sakė analitikė.

Anot V.Vobolevičiaus, emigraciją gali skatinti ir jau išvykę bei įsitvirtinę asmenys, į užsienį pasikvietę savo šeimos narius.

„Mes matėme didelę bangą per krizę, žinoma, tai buvo prieš penkerius-septynerius metus, kai išvažiavo daug pajėgių dirbti žmonių. Galima hipotezė, kad dabar tie žmonės pakankamai įsitvirtino, kad išsivežtų savo šeimas, ir ta tendencija lemia, kad net ir gerėjant ekonomikai, kelerius metus emigracijos tendencijos išlieka“, – svarstė ISM docentas.

R.Vilpišauskas taip pat atkreipė dėmesį, kad didžiausia emigracija buvo pirmaisiais metų mėnesiais, o tai galėtų sufleruoti, jog auganti emigracija galėjo būti formali, savo išvykimą deklaravus jau anksčiau emigravusiems asmenims.

„Metų pradžia ir dažnai mokestiniai ir panašūs pakeitimai įsigalioja nuo metų pradžios. Tai galėtų būti papildoma priežastis ieškoti tokio aiškinimo“, – svarstė jis.

R.Vilpišausko vertinimu, deklaruoti išvykimą galėjo paskatinti „Sodros“ sprendimas išieškoti skolas iš gyventojų, kurie nėra sumokėję privalomojo sveikatos draudimo įmokų ir nepateikė duomenų, jog šią prievolę įvykdė užsienyje.

Panašios nuomonės laikėsi ir visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovės „Vilmorus“ direktorius Vladas Gaidys. Jis sakė nematantis akivaizdžių veiksnių, kurie galėtų lemti emigraciją.

I.Genytės-Pikčienės teigimu, emigraciją šiemet taip pat galėjo paskatinti ir „Brexit“ procesas.

„Manoma, kad jei dabar emigruos, bus galima ten (Jungtinėje Karalystėje – BNS) pasilikti, o vėliau emigruoti taps sunkiau. Tas neapibrėžtumas gali atrodyti, kaip paskutinis šansas išvykti į Jungtinę Karalystę. Kitas dalykas yra lietuviškas mentalitetas, nepasitenkinimas esama situacija, manymas, kad kitur yra daug geriau. Bet manau, kad ilgainiui tai yra į naudą, nes pamatę didesnį pasaulį žmonės pradeda kitaip žiūrėti į tėvynę ir nemaža dalis grįžta ar galvoja sugrįžti ateityje“, – svarstė ekonomistė.

Rašyti komentarą
Komentarai (31)

Dar likes cia

Nuomoniu daugybe, bet reali padetis, tai ir yra -kainu ir atlyginimo nesuderinamumas. Valdzia ziuri miestu rodiklius, o visoje Lietuveleje prasta padetis. Neskaitant didesniu miestu, , vidutiniskas zmogaus atlyginimas yra nuo minimumo (kas dazniausiai) iki 800e, o kainos visoje salyje vienodos. Tad vieni keliasi i miestus, kiti emigruoja, nes jau neimanoma gyvent, tik egzistuot. As jau buvau numates, kad emigracijos mastai soktels dvigubai, nes labai daug dasidejo, ne tik nepakankamas uzdarbis, bet ir eilini karta po rinkimu, norint ivesti kazkokia tvarka, parodant, kad kazka ''tipo'' gero daro -yvairiausi draudimai, suvarzymai, baudos it t.t. Apsurdisku istatymu lavina ir nubrezia savo linija, kokia ateitis numatoma, tad nelabai zmogus gali prisitaikyti prie visu beprasmisku istatymu priemimu. Kaip , kad tas alkoholis! o ka jau kalbet, kai ateis 2020metai, kai sustos statybu verslai. Prasides bedarbyste ir masiniai emigravimai, darbingu zmoniu, o is ko surinks mokescius, pencijas?

Priežastis

Bėga žmonės nuo davatkizmo, kuris paplito kaip maras. Davatkos taip "myli "savo ARTIMĄ, kad užlaižo savo liežuviais mirtinai.

va

Kažkas nemoka skaityti ir kitus vadina troliais ir pusgalviais, matyt, sprendžia pagal save. Aiški tendencija-Lietuva neteko daugiausiai piliečių dėl emigracijos, niekas nekalba, kad iš kitų šalių neemigruoja.Gal baikim kitaip galvojančius vadinti dirbančiais Rusijai, nueikim į veidrodį ir įdėmiai pasižiūrėkim į save.
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS