Naujoji išangės operacija apsaugo nuo nepatogumų | kl.lt

NAUJOJI IŠANGĖS OPERACIJA APSAUGO NUO NEPATOGUMŲ

Klaipėdos universitetinės ligoninės pacientams, kenčiantiems nuo išangės fistulės, pritaikytas naujas gydymo metodas. Tikimasi, kad jis leis išvengti ligos atsinaujinimo ir nepatogumų, apkartinančių sergančiųjų gyvenimą.

Nekenkia funkcijoms

Pirmasis naująjį gydymo metodą uostamiestyje ir Lietuvoje pritaikęs Klaipėdos universitetinės ligoninės Chirurgijos departamento vadovas profesorius Narimantas Evaldas Samalavičius pasidžiaugė, kad pirmieji rezultatai rodo, kad ši operacija išties bus naudinga.

"Ji neužkerta kelio kitai operacijai, jei ši kartais būtų nesėkminga. Svarbiausia, nesužaloja žmogaus ir nepakenkia jo funkcijoms", – paaiškino profesorius.

Iki tol taikyti išangės fistulės gydymo būdai neretai neužkirsdavo kelio ligos atsinaujinimui ir kylančioms komplikacijoms – išmatų nelaikymui.

Naująjį gydymo metodą N.E.Samalavičius pritaikė, grižęs iš stažuotės pietryčių Azijoje. Tokiu būdu jau išoperuoti septyni pacientai.

Operacija trunka iki 40 min., pacientams taikoma bendroji nejautra.

Kaip paaiškino Chirurgijos departamento vadovas, šiai operacijai nereikia brangios įrangos – naudojami specifiniai bei subtilūs instrumentai.

Pasak N.E.Samalavičiaus, vienos naujovės į mediciną ateina per technologijas, kitos – per naują požiūrį ar idėją. Būtent pastarasis variantas tinka ir naujajam išangės fistulės gydymo metodui.

Vyrai serga dažniau

"Fistula" lotynų kalboje reiškia vamzdelį, švilpynę ar kiauražaizdę.

Chirurgijoje fistulė suprantama kaip lėtinis granuliuojantis kanalas, jungiantis du paviršius – odą ar gleivinę. Paprasčiausias išangės fistulės modelis – kai išorinė atsivėrimo anga yra odoje apie išangę, o vidinė – išangės kanale.

Išangės fistulė neretai atsiranda po pūlingo išangės audinių uždegimo, vadinamo paraproktitu. Vyrai šia liga serga dažniau nei moterys. Ji dažniausiai pasireiškia darbingo amžiaus žmonėms – nuo 30 iki 60 metų.

Tikslios šios ligos atsiradimo priežastys nėra žinomos. Sergantieji išangės fistule dažniausiai skundžiasi pūlingomis išskyromis. Žmogui skauda nebent tuo atveju, jei sunkiai pasišalina pūlingos išskyros.

Išangės fistulę išduoda išangės niežulys, padidėjęs odos apie išangę dirglumas dėl nuolatinio šlapiavimo.

Efektyvumas pasitvirtino

Pasak N.E.Samalavičiaus, šuolis gydant šią ligą paremtas tiesiog nauju požiūriu į žmogaus anatomiją.

Operacija vadinama "LIFT" vardu. Jos principas – nepadarant jokios žalos išangės raukų mechanizmui ir visiškai išvengiant išmatų nelaikymo po operacijos, nutraukiamas fistulės vientisumas, susiuvant jos vidinę angą.

Šį naują išangės fistulės gydymo metodą prieš dešimtmetį pasiūlė vienas žymiausių pietryčių Azijos chirurgų, Bankoko Chulalongkorn universiteto profesorius Arunas Rojanasakulas.

Operacija plačiai paplito pasaulyje, bet buvo nekantriai laukiama duomenų apie pirmuosius gydymo rezultatus. Šiuo metu medicinos literatūroje gausu įrodymų, kad ši operacija ne tik naujoviška savo koncepcija, bet neabejotinai pranašesnė ir gydymo efektyvumu.

Pirmasis iš Lietuvos

Prof. N.E.Samalavičius, Lietuvos koloproktologų draugijos prezidentas, Tarptautinės universiteto kolorektalinių chirurgų draugijos generalinis direktorius, neseniai grįžo iš stažuotės pas A.Rojanasakulą.

N.E.Samalavičiui, pirmajam iš Lietuvos medikų, teko ypatinga galimybė dirbti kartu su šiuo profesoriumi.

Lietuvį nustebino ne tik pati šio chirurgo technika, bet koncepcija, kuria vadovaujantis operuojama ši liga.

Profesorius iš pietryčių Azijos ieškojo atsakymo, kodėl klasikiniai, iki šiol naudoti metodai nepadeda išvengti nemažo skaičiaus ligos atsinaujinimo atvejų, jau nekalbant apie tai, kad dalis žmonių po šios ligos chirurginio gydymo turi didesnį ar mažesnį neįgalumą dėl išmatų nelaikymo.

Iš naujo įvertinęs subtilias žmogaus anatomijos detales, jis pakoregavo iki šiol buvusias žinių spragas.

Pasak N.E.Samalavičiaus, naują chirurginę techniką įsisavinti nesunku, bet yra nemažai subtilių operacijos detalių.

Naujoji operacija tinka apie 80 proc. išangės fistule sergančių ligonių, ji leidžia išvengti išmatų nelaikymo po operacijos. Lyginant su kitais iki tol žinomais gydymo metodais, jos rezultatai – kur kas geresni.

Būdų daug, bet...

Pasak Chirurgijos klinikos vadovo, išangės fistulė – seniai žinoma ir chirurgiškai gydoma liga. Įdomu tai, kad per šimtmečius šios ligos vienintelio įmanomo gydymo metodo – chirurginio – efektyvumas nė kiek nepasikeitė.

Chirurginių operacijų išangės fistulei gydyti yra gausu. Jų parinkimas priklauso ne tik nuo šios ligos pobūdžio, bet neretai ir nuo subjektyvaus chirurgo požiūrio ir gebėjimų.

Operuojant šią ligą, pagrindinis tikslas yra išgydyti fistulę su minimalia atsinaujinimo tikimybe bei išmatų laikymo funkcijos sutrikimu.

Būtent poveikis išmatų laikymo funkcijai yra vienas iš esminių ir labiausiai nepageidaujamų šios chirurgijos palydovų. Net patyręs chirurgas ne visada gali garantuoti, kad liga neatsinaujins.

Neretai po kelių nesėkmingų operacijų pacientai vengia tolesnio gydymo ir vargsta dėl išmatų nelaikymo.

Kuo sudėtingesnė liga, tuo didesnė tikimybė, kad pacientas gali nelaikyti išmatų.

Rašyti komentarą
Komentarai (3)

O kodel?

Dviprasmiskas straipsnis, tuo labiau, kaip raso, vyrams tai atsitinka dazniau. Kodel?

Kiek

+ kainuos pacientui ????

nu jo

antraste tai neblogai ziurisi

SUSIJUSIOS NAUJIENOS