Politinės mados keičiasi | kl.lt

POLITINĖS MADOS KEIČIASI

Buvę uostamiesčio gyventojai jau ėmė diktuoti politines madas ne tik Klaipėdoje. Tai liudija triuškinama liberalų pergalė Klaipėdos rajone, kur Liberalų sąjūdis laimėjo šešis mandatus, o jo atstovė Audronė Balnionienė antrajame ture dėl mero posto susikaus su socialdemokratu Vaclovu Dačkausku.

Buvę uostamiesčio gyventojai jau ėmė diktuoti politines madas ne tik Klaipėdoje. Tai liudija triuškinama liberalų pergalė Klaipėdos rajone, kur Liberalų sąjūdis laimėjo šešis mandatus, o jo atstovė Audronė Balnionienė antrajame ture dėl mero posto susikaus su socialdemokratu Vaclovu Dačkausku.

Po balsavimo – šokas

Ilgametis Klaipėdos rajono meras socialdemokratas V.Dačkauskas neslėpė, jog tikrai nesitikėjo, kad antrajame tiesioginių mero rinkimų ture jo konkurentė bus Liberalų sąjūdžio atstovė A.Balnionienė.

"Maniau, kad teks rungtis su Česlovu Banevičiumi ar Sigitu Karbausku, bet kad rinkėjai tokį palankumą parodys liberalų atstovei, tikrai nesitikėjau", – teigė V.Dačkauskas.

Sekmadienio rinkimuose Klaipėdos rajono gyventojai 3 841 balsą (24,22 proc.) atidavė už V.Dačkauską ir 2 980 balsų (18,79 proc.) – už besibaigiančios kadencijos Klaipėdos miesto tarybos narę A.Balnionienę. Abu jie pateko į antrąjį rinkimų turą.

"Ne tik Gargždai, bet ir kitos rajono seniūnijos jau seniai nori permainų. Rinkimų kampanijos metu daug dėmesio skyrėme įsisenėjusioms problemoms ir neapsiribojome tik reklaminių plakatų klijavimu. Labai džiaugiuosi, kad liberalizmo idėjos ima vešėti ir už Klaipėdos ribų", – tvirtino A.Balnionienė.

Buvusių miestiečių nuopelnas

Liberalų pergalė Klaipėdos rajone – įspūdinga. Čia lig šiol neturėję didesnės įtakos jie per šiuos rinkimus gavo net 6 mandatus.

Po penkias vietas taryboje atiteko socialdemokratams, konservatoriams ir partijai "Tvarka ir teisingumas", Žemaičių partija gavo 3 mandatus, po vieną – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų bei Darbo partijos.

Manoma, jog palankumą liberalams ypač reiškė "niekieno" rinkėjai, kurie buvo pasigedę atstovavimo vietos valdžioje. Tai buvę klaipėdiečiai, kurie apsigyveno uostamiesčio priemiesčiuose ir mano, kad Klaipėdos rajono valdžia pribrendo permainoms.

Galima teigti, jog būtent šis elektoratas eksportavo liberalias idėjas už pačios Klaipėdos ribų. Dabar didžiausia jų viltis – merė liberalė.

Ilgus metus rajoną valdę socialdemokratai neslėpė, kad neatmeta tikimybės vienoje koalicijoje kartu dirbti su sustiprėjusiais liberalais. Akivaizdu, kad rajone po šių rinkimų jie tapo jėga, su kuria reikės skaitytis.

Politinis įdirbis pasiteisino

Rinkimų kampanijoje Klaipėdos rajone kolegas aktyviai palaikęs Seimo narys Eugenijus Gentvilas teigė, kad jo pavardė sąraše figūravo tik simboliškai. Nepaisant to, kad E.Gentvilas buvo įrašytas 53 numeriu, rinkėjai jį iškėlė į penktą vietą. Politikas sako neslėpęs ir nuo rinkėjų, jog jo tikslas – liberalų pergalė rajone, o jis pats sieks dalyvauti 2016-ųjų rinkimuose į Seimą.

"Niekada neslėpiau savo ketinimų, esu pasirengęs atsisakyti užstato – 4 700 litų, kuriuos teko sumokėti balotiruojantis į Klaipėdos rajono tarybą. Labai džiaugiuosi iš Klaipėdos plintančiomis liberalizmo idėjomis. Būtent tai parodė šių rinkimų rezultatai, liberalai gavo rinkėjų palaikymą tokiuose rajonuose, kuriuose jo niekada lig šiol neturėjo", – džiaugėsi E.Gentvilas.

Parlamentaro, kuris yra ir Seimo Kaimo reikalų komiteto narys, įsitikinimu, šią sėkmę lėmė pastaruosius metus augęs ir stiprėjęs Liberalų sąjūdis, taip pat atkreiptas dėmesys į kaimiškas vietoves, o to anksčiau irgi nebuvo.

Konservatoriai prieš socialdemokratus

Antrojo rinkimų turo prireiks ne tik Klaipėdos mieste bei rajone, bet ir Kretingoje. Čia konservatorius Juozas Mažeika turės rungtis su socialdemokratu Virgilijumi Domarku.

J.Mažeiką sekmadienio rinkimuose palaikė beveik 34 proc., tai yra 4 782 rinkėjai, o jo varžovą – 24 proc., tai yra 3 393 rajono rinkėjų.

"Nenoriu būti orakulas, esu atsargus. Jau ne vieni rinkimai parodė, jog antrajame ture gali daug kas keistis. Ir mero postą laimės tas, kuris sugebės pasikviesti į rinkimus daugiau rinkėjų. Čia – tik matematika ir jokios politikos", – savo poziciją dėstė dabartinis Kretingos rajono vadovas J.Mažeika.

Kretingos rajono taryboje socialdemokratai ir konservatoriai gavo po 6 mandatus, trečioje vietoje – Liberalų sąjūdis, laimėjęs 4 vietas, po tris mandatus gavo "Tvarkos ir teisingumo" bei Darbo partijos, vieną – visuomeninis rinkimų komitetas "Kretingos kraštas".

Bet kuriuo atveju politinėms jėgoms teks vienytis bendram darbui, nors apie koalicijų užuomazgas dar neskelbiama.

Klaipėdos mozaika

Tik vėlai naktį iš sekmadienio į pirmadienį paaiškėjo tikslus Klaipėdos miesto politinis žemėlapis. Buvo akivaizdu, kad pirmauja dabartinis Klaipėdos vadovas Vytautas Grubliauskas, bet rinkėjų balsų pergalei pirmame ture jam nepakaks.

Po balsų skaičiavimo tapo aišku, kad už liberalą V.Grubliauską balsavo 43 proc., tai yra 20 943 klaipėdiečiai, už konservatorę Agnę Bilotaitę – beveik 13 proc., t.y. 5 860 klaipėdiečių. Ją kurį laiką vijosi Irina Rozova, už kurią balsavo 5 055 rinkėjai.

Liberalai laimėjo 11 mandatų, kuriuos gaus V.Grubliauskas, Simonas Gentvilas, Artūras Šulcas, Alina Velykienė, Algirdas Grublys, Judita Simonavičiūtė, Vidmantas Plečkaitis, Saulius Budinas, Vygantas Vareikis, Audrius Vaišvila bei Arvydas Cesiulis.

Konservatoriai taryboje gavo keturias vietas. Jas klaipėdiečiai patikėjo A.Bilotaitei, Laisvūnui Kavaliauskui, Rimantui Didžiokui ir Arūnui Barbšiui.

Rusų aljansas taip pat tenkinsis keturiais mandatais, kurie atiteko politikams I.Rozovai, Tamarai Lochankinai, Vladimirui Vlasovui bei Aleksandrui Michailovui.

Politikos naujokai – visuomeninis komitetas "Puteikis plius" laimėjo net tris vietas Klaipėdos miesto taryboje. Mandatus gaus Nina Puteikienė, Alfonsas Vildžiūnas bei Ligita Girskienė.

Tris vietas miesto taryboje laimėjo ir socialdemokratai – Lilija Petraitienė, Valdemaras Anužis bei Jonas Sąlyga.

"Klaipėdos" visuomeniniam rinkimų komitetui taryboje atstovaus Rimantas Taraškevičius bei Vytautas Čepas. Partijai "Tvarka ir teisingumas" – Artūras Razbadauskas ir Aldona Staponkienė.

Galimas dalykas, kad sąrašas bus nežymiai koreguojamas, jei esamos Seimo narės atsisakys savo mandatų taryboje.

Antro turo neprireiks

Jei Klaipėdos mieste bei rajone, taip pat Kretingoje netrukus bus ruošiamasi antrajam tiesioginių mero rinkimų turui, tai pajūrio kurortuose Palangoje ir Neringoje triuškinamą pergalę švenčia dabartiniai šių miestų vadovai – konservatorius Šarūnas Vaitkus ir socialdemokratas Darius Jasaitis.

Š.Vaitkus pirmajame ture sulaukė net 75,4 proc. balsavusių palangiškių palaikymo. Jam savo balsus atidavė 5 686 Palangos gyventojai. Antrasis buvo Arūnas Štaras, kuris gavo vos 523 (6,94 proc.) balsus.

Maža to, Palangoje konservatoriai gavo absoliučią daugumą mandatų, tai yra 13 iš 21, ir jiems nereikės dairytis koalicijos su kitomis partijomis. Tris vietas taryboje laimėjo Liberalų sąjūdis, dvi – socialdemokratai ir po vieną – "Tvarkos ir teisingumo" bei Darbo partijos, taip pat visuomeninis rinkimų komitetas "Nepartinių palangiškių sąjūdis".

Neringoje mero rinkimus laimėjęs socialdemokratas D.Jasaitis surinko 1 366 balsus, tai yra 63,39 proc., ir nurungė artimiausią savo oponentą Arūną Burkšą, už kurį balsavo 20,05 proc. neringiškių.

Neringos savivaldybėje socialliberalai gavo 10 mandatų iš 15, trys vietos taryboje atiteko Lietuvos laisvės sąjungai (liberalams) ir dvi – Lietuvos liberalų sąjūdžiui.

GALERIJA

  • Audronė Balnionienė.
  • Vaclovas Dačkauskas.
  • Neprognozuoja: dabartinis Kretingos vadovas J.Mažeika nedrįsta prognozuoti, ar jam pavyks įveikti V.Domarką antrajame rinkimų ture.
  • Darius Jasaitis
  • Laimėjo: Palangos merui Š.Vaitkui triuškinama pergale rinkimai jau baigėsi pirmajame ture.
Rašyti komentarą
Komentarai (29)

:)

Daugiau liberalu - geresnis gyvenimas!

Daugiau Liberalų

Kretingoj taip pat reikia mero LIBERALO!

.... atsakymas Gyventojai

Aišku Jūs norėtumėte , kad Kalotė priklausytų Klaipėdos miestui. Pasakų aš neseku , o tik priminiau istoriją , o nuo faktų nepabėgsi.
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS