M. Skuodis: Rusijos laivams vietos Klaipėdos uoste nebus | kl.lt

M. SKUODIS: RUSIJOS LAIVAMS VIETOS KLAIPĖDOS UOSTE NEBUS

Reaguodama į Rusijos pradėtą karą Ukrainoje ir norėdama užtikrinti Lietuvos saugumą  Vyriausybė ketina uždrausti Rusijos ir su ja susijusiems laivams įplaukti į Klaipėdos uostą.

Tai BNS patvirtino susisiekimo ministras Marius Skuodis.

„Laivams su agresoriaus vėliava vietos Klaipėdos uoste nebus“, – BNS sakė jis.

Susisiekimo ministerijos iniciatyva Vyriausybė sprendimą turėtų priimti artimiausiu metu, galbūt jau trečiadienį.

Draudimas atvykti į Klaipėdos jūrų uostą ir naudotis jo paslaugomis bei infrastruktūra būtų taikomas laivams, plaukiojantiems su Rusijos vėliava ar kitaip siejamiems su šia šalimi ar su ja susijusiais asmenimis bei įmonėmis.

Klaipėdos uosto vadovybė apie galimą draudimą yra informuota ir pasirengusi vykdyti, teigia uosto direkcijos vadovas Algis Latakas.

„Tokią informaciją turime, šiandien šis klausimas turėtų būti sprendžiamas Vyriausybėje. Bet kokiu atveju mes esame tam pasiruošę, bet pirmiausiai reikalingas sprendimas“, – BNS sakė A. Latakas. 

Rašte Klaipėdos uosto vadovybei bei su jūrų uostu susijusioms organizacijoms, kurį matė BNS, jos primygtinai raginamos atsakingai vertinti galimas rizikas ir nutraukti visus ryšius su į uostą atplaukiančių Rusijos laivų valdytojais ir ekspeditoriais.

„Jūsų įmones ir organizacijas raginame laivams, plaukiojantiems su Rusijos vėliava, bei laivams, kurie yra registruoti, priklausantys, kontroliuojami, nuomojami ar eksploatuojami bet kurio su Rusija susijusio asmens ir (ar) įmonės, nesuteikti leidimo atvykti į Klaipėdos jūrų uostą ir naudotis uosto paslaugomis bei infrastruktūra“, – rašoma dokumente. 

„Atsižvelgiant į Vladimiro Putino agresiją ir karą Ukrainoje, kviečiame išsakyti aiškią poziciją, kad šie laivai NĖRA laukiami Klaipėdos uoste“, – pabrėžiama jame. 

Lietuvos jūrų krovos kompanijų asociacijos prezidentas Vaidotas Šileika teigė kol kas negalintis pasakyti, kaip toks sprendimas paveiks uosto darbą.

„Šiandien sudėtinga atsakyti, ar toks draudimas kažkaip paveiktų uosto veiklą. Nepaisant to, būtų koks poveikis ar ne, atsižvelgdama į Vladimiro Putino agresiją ir karą Ukrainoje, asociacija tikrai palaiko tokį siūlymą, kaip ir visas demokratinis pasaulis, yra kategoriškai prieš invaziją, prieš agresiją, prieš karą, prieš aukas ir žūtis, todėl pritariame Vyriausybės pozicijai, kad Rusijos laivai neturėtų būti laukiami mūsų uoste“, – BNS sakė jis.

Klaipėdos uosto duomenimis, trečiadienį ryte jame buvo vienas laivas su Rusijos vėliava – remontui atvykęs „Murman 2“.

Į Klaipėdą iki šiol nuolat atplaukdavo laivai, gabenantys suskystintas gamtines dujas (SGD) iš Vysocko, kur yra Rusijos bendrovės „Novatek“ gamykla. Rusiškas SGD vasarį į uostą atgabeno su Nyderlandų vėliava plaukiojantis dujovežis „Coral Energy“ ir Liberijoje registruotas „Coral Fungia“. Dujas iš „Novatek“ perka Jonavos azoto trąšų gamykla „Achema“.

Muitinės departamentas BNS informavo, kad antradienį Klaipėdos uosto muitinės postuose Rusijos laivų nebuvo.

„Šiuo metu muitinės jūrų uosto postuose nestovi nė vienas su Rusijos vėliava plaukiojantis laivas, į kurį būtų kraunami ar iškraunami kroviniai“, – teigė departamento Komunikacijos skyriaus vedėjas Vitas Volungevičius.

Jis taip pat pranešė, kad krovos įmonių laikino saugojimo sandėliuose dar yra prekių, kurių siuntėjai bei gavėjai yra Rusijos ir Baltarusijos įmonės, bet jų sumažėjo nuo sankcijų šioms šalims įvedimo.

Antradienį Kanada paskelbė uždrausianti Rusijos laivams, įskaitant žvejybos laivus, įplaukti į savo vidaus vandenis ir uostus, plečiant priemones prieš Maskvą dėl invazijos į Ukrainą savo uostuose draudimą Rusijos laivams taiko ir Jungtinė Karalystė.

M. Skuodis: sprendimas dėl Rusijos laivų draudimo jūrų uostuose derinamas su ES

Susisiekimo ministras Marius Skuodis sako, kad draudimas Rusijos ir su ja susijusiems laivams įplaukti į jūrų uostus derinamas su kitomis Baltijos jūros šalimis ir Europos Sąjunga. 

„Kalbėjau apie tai su Lenkijos kolega, derinama su Latvija, sprendimai rengiami ES lygmeniu“, – trečiadienį žurnalistams sakė ministras.

Pasak užsienio reikalų ministro Gabrieliaus Landsbergio, jūrų uostų uždarymas didesnį efektą duotų, jei tai būtų bendra ES pozicija.

„Raginu, kad sprendimai būtų priimami bendrai (...) Ką tik kalbėjausi su Baltijos valstybių ministrais – jie taip pat rengia savo sprendimus, taip pat kreipėmės į Europos Komisiją. Tikėtina, kad gali būti ir bendras visos Europos uostų uždarymas“, – trečiadienį prieš Vyriausybės posėdį žurnalistams sakė G. Landsbergis.

Anot M. Skuodžio, Vyriausybės sprendimas dėl draudimo Rusijos laivams įplaukti į Klaipėdos uostą gali būti priimtas artimiausiu metu, tačiau jis įsigaliotų ne iš karto, nes laivams reikia suteikti laiko pasiruošti.

„Kaip ir aviacijoje, suteikiama šiek tiek laiko, bet artimiausiu metu atvykimai nenumatyti, tai tų laivų neturėtume sulaukti. Draudimas reiškia, kad toks laivas tiesiog nebūtų įleistas“, – kalbėjo M. Skuodis.

Kol kas neaišku, kaip bus su „Orlen Lietuvos“ valdomu Būtingės naftos terminalu, per kurį ji importuoja daugiausia rusišką naftą jos perdirbimo gamyklai Mažeikiuose.

„Dėl tam tikrų detalių dar vyksta diskusija, bus tam tikri pirmi žingsniai, vėliau jie plėsis“, – sakė M. Skuodis, paklaustas apie Būtingės terminalą.

„Orlen Lietuva“ pranešė, kad jos akcininkė Lenkijos „Orlen“ yra pasirengusi kiekvienam scenarijui – jei bus ribojamas naftos tiekimas iš Rytų, ją bus galima įsigyti iš alternatyvių šaltinių.

„Ketverius metus „Orlen“ nuolat ieškojo būdų diversifikuoti naftos tiekimą, taip stiprindama energetinį saugumą ne tik Lenkijoje, bet ir visame regione“, – rašoma įmonės pranešime.

M. Skuodžio žiniomis, sausį ir vasarį Klaipėdoje lankėsi apie 20 laivų su Rusijos vėliava. Uosto direkcijos duomenimis, jie gabeno įvairius krovinius.

„Laivai su Rusijos vėliava šiais metais Klaipėdos uoste krovėsi arba iškrovė rūdą, trąšas, metalo granules, gaminius, laužą, techninę druską, pašarus, durpes. Tiek mums žinoma“, – BNS sakė uosto direkcijos atstovė Ignė Rotautaitė-Pukenė. 

Gairės: Vyriausybė, Rusijos laivai, karas Ukrainoje, Klaipėdos uostas, Marius Skuodis
Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS