-
ICAO tęs tyrimą dėl į Vilnių skridusio „Ryanair“ lėktuvo nutupdymo Minske 5
ICAO pernai pradėjo tyrimą po to, kai gegužės 23 dieną iš Atėnų į Vilnių skridęs „Ryanair“ lėktuvas su 126 keleiviais buvo nutupdytas Minske. Per šį incidentą į orą buvo pakeltas naikintuvas.
Laineris buvo priverstas nusileisti Minske, kur buvo sulaikytas tinklaraštininkas Ramanas Pratasevičius ir jo draugė Sofija Sapega. Jų sulaikymas sulaukė tarptautinio pasipiktinimo.
„Ryanair“ sakė, kad Baltarusijos oro dispečeriai nurodė oro bendrovės pilotams nutupdyti lėktuvą dėl jame esą padėtos bombos. Patikrinus lėktuvą, jokių sprogmenų jame nebuvo rasta.
Peržiūrėjusi ataskaitą apie ICAO atliktą incidento tyrimą, agentūros 36 narių valdyba „paprašė ICAO tyrėjų grupės tęsti savo darbą“.
Savo pareiškime Monrealyje įsikūrusi agentūra nurodė, kad ICAO taryba „išreiškė susirūpinimą dėl spragų Baltarusijos pateiktoje informacijoje ir tyrimo metu prieinamų įrodymų neatitikimų, susijusių su esminiais faktinio įvykių atkūrimo aspektais“.
Ji taip pat atkreipė dėmesį į „naujai atsirandančią informaciją, susijusią su FR4978 [reiso] įvykiais ir jų seka“, bet daugiau nedetalizavo.
Jis tvirtino, kad vienas Baltarusijos slaptosios tarnybos narys nuo pat ryto buvo valdymo bokšte.
Su tyrimu susipažinęs šaltinis naujienų agentūrai AFP sakė, kad šią naują informaciją pateikė Lenkija, „kuri sugebėjo apklausti tą dieną dirbusį skrydžių vadovą, po to pabėgusį iš šalies“.
„Jis tvirtino, kad vienas Baltarusijos slaptosios tarnybos narys nuo pat ryto buvo valdymo bokšte“, – sakė tas pats šaltinis.
Ataskaitoje, kurią peržiūrėjo AFP, nustatyta, kad įspėjimas apie bombą buvo „tyčia klaidingas“.
Baltarusijos valdžia, įskaitant autoritarinį prezidentą Aleksandrą Lukašenką, tvirtino, kad lėktuvas buvo nukreiptas į Minską dėl jame esą padėtos bombos.
ICAO ataskaitoje patvirtinta, jog per lėktuvo apžiūras prieš kylant ir nusileidus bombos nerasta, tad „laikoma, kad įspėjimas apie bombą buvo tyčia klaidingas“.
Vis dėlto tyrimas „negalėjo priskirti šio neteisėto kišimosi padarymo jokiam asmeniui ar valstybei“, teigiama ataskaitoje.
Ataskaitoje, kurioje 2021-ųjų gegužės 23-ioji nagrinėjama minutė po minutės, matyti, kad Baltarusija slepia tyrimui svarbią informaciją.
JAV Teisingumo departamentas sausį dėl priverstinio lėktuvo nutupdymo Minske apkaltino keturis Baltarusijos pareigūnus oro piratavimu.
JAV, Kanada, Britanija ir Europos Sąjunga, reaguodamos į šį incidentą, oficialiai įvedė sankcijas svarbiems Baltarusijos ekonomikos sektoriams bei atskiriems asmenims.
-
ICAO ataskaita dėl į Vilnių skridusio lėktuvo nutupdymo Minske – parengta 3
Prieiga prie šios ataskaitos visoms 193 ICAO šalims, įskaitant 36 valstybes, šiuo metu priklausančias organizacijos Tarybai, buvo suteikta pirmadienį, pranešime sakė Jungtinės Tautos.
ICAO pernai pradėjo tyrimą po to, kai gegužės 23 dieną iš Atėnų į Vilnių skridęs „Ryanair“ lėktuvas su 126 keleiviais buvo nutupdytas Minske. Per šį incidentą į orą buvo pakeltas naikintuvas.
Laineris buvo priverstas nusileisti Minske, kur buvo sulaikytas tinklaraštininkas Ramanas Pratasevičius ir jo draugė Sofija Sapega. Jų sulaikymas sulaukė tarptautinio pasipiktinimo.
Tą dieną Taryba taip pat peržiūrės Baltarusijos prašymą dėl, valstybės nuomone, neteisėtų apribojimų ar sankcijų, jai po įvykio taikytų kitų valstybių ir ES.
„Ryanair“ sakė, kad Baltarusijos oro dispečeriai nurodė oro bendrovės pilotams nutupdyti lėktuvą dėl jame esą padėtos bombos. Patikrinus lėktuvą, jokių sprogmenų jame nebuvo rasta.
Kelios šalys, įskaitant JAV, Kanadą, Britaniją ir Europos Sąjungą, reaguodamos į šį incidentą Baltarusijai paskelbė sankcijų.
„Tarybos atstovai oficialiai apsvarstys bet kokius tolesnius veiksmus, kurių ICAO turėtų imtis dėl ataskaitos išvadų per susitikimą, kuris šiuo metu numatytas sausio 31 dieną“, – pranešė Monrealyje įsikūrusi organizacija.
„Tą dieną Taryba taip pat peržiūrės Baltarusijos prašymą dėl, valstybės nuomone, neteisėtų apribojimų ar sankcijų, jai po įvykio taikytų kitų valstybių ir ES“, – priduriama jos pranešime.
Ataskaitą, kurios paskelbimas anksčiau buvo atidėtas, parengė ICAO tyrėjų komanda, sudaryta iš skrydžių saugos ir navigacijos, orlaivių eksploatavimo ir tarptautinės oro teisės ekspertų.
-
ICAO tirs keleivinio lainerio nutupdymą Baltarusijoje 1
Tuo metu oro bendrovės pranešė, kad Rusija blokavo kai kuriuos reisus iš Europos, aštrėjant diplomatiniam ginčui.
Didžiojo septyneto (G-7) galingosios šalys taip pat pareikalavo, kad Minskas paleistų žurnalistą Romaną Pratasevičių, o Europos Sąjungos užsienio politikos vadovas pagrasino griežtomis ekonominėmis sankcijomis.
Tarptautinės civilinės aviacijos organizacijos (ICAO) taryba, įsikūrusi Monrealyje, „nusprendė atlikti tyrimą šio įvykio faktams nustatyti“, sakoma pranešime.
Per tarybos buvo „pabrėžta, kaip svarbu nustatyti faktus, kas nutiko, taip pat suprasti, ar kuri nors ICAO narė kaip nors pažeidė tarptautinius aviacijos įstatymus“.
Baltarusijos autoritarinis prezidentas Aliaksandras Lukašenka, tvirtai palaikomas Maskvos, išprovokavo tarptautinį pasipiktinimą, sekmadienį įsakęs pasiųsti naikintuvą perimti iš Atėnų į Vilnių skridusio „Ryanair“ lainerio, kuriame buvo 26 metų R. Pratasevičius ir jo 23 metų draugė Sofija Sapega.
R. Pratasevičius paskutinį kartą buvo matytas Baltarusijos tarnybų pirmadienį paskelbtame vaizdo įraše. Jame nervingai atrodęs jaunuolis, kalbėjo duodantis „prisipažįstamuosius parodymus“ dėl kaltinimų, kad jis padėjo organizuoti Baltarusijoje masinius neramumus. Už tokį nusikaltimą jam gali būti skirta iki 15 metų laisvės atėmimo.
Visą gyvenimą jis kovojo už tiesą ir skleidė ją žmonėms – štai kodėl Lukašenka įvykdė šį bjaurų aktą.
„Noriu, kad visu paskleistumėte mūsų raginimą – visame pasaulyje, vyriausybių atstovams, ES šalims, ES lyderiams, JAV lyderiams: kreipiuosi į jus, maldauju, padėkite išlaisvinti mano sūnų“, – žurnalistams Varšuvoje sakė pastebimai susijaudinusi R. Pratasevičiaus motina Natalia.
Jo tėvas Dzmitras ketvirtadienį sakė, kad jo sūnus yra „tvirtas vyras“ ir „didvyris“.
„Visą gyvenimą jis kovojo už tiesą ir skleidė ją žmonėms – štai kodėl Lukašenka įvykdė šį bjaurų aktą“, – kalbėjo tėvas.
Sulaikyto baltarusių aktyvisto ir tinklaraštininko Ramano Pratasevičiaus advokatė Inesa Alenskaja ketvirtadienį pranešė, kad jai pavyko susitikti su savo klientu.
„Šiandien pavyko patekti pas ginamąjį. Esu pasirašiusi [pasižadėjimą neviešinti informacijos], negaliu papasakoti jokių detalių“, – sakė teisininkė.
I. Alenskaja pridūrė dėl to negalinti pranešti, kur būtent jis laikomas ir koks yra jo statusas.
Ji nurodė, kad R. Pratasevičius „gyvas ir sveikas“.