-
Kokius „Kino pavasario“ filmus rekomenduoja žinomi žmonės? 1
Grupės „ba.“ lyderis B. Aleksandravičius sako, kad labiausiai norėtų išskirti ne vieną filmą, bet jų įvairovę festivalyje. „Tą pačią dieną žiūrėjau ir režisieriaus Emanuele Crialese „Begalybę“, ir Quentino Dupieux „Rūkymas sukelia kosulį“. Labai rekomenduočiau abu, bet jie skirtingi kaip diena ir naktis, – sako jis. – „Begalybę“ žiūrėti buvo sunku. Aš mėgstu žiūrėdamas filmus garsiai juos komentuoti, pykti, jei filmas mane įtraukia. Tai žiūrėdamas šią dramą sunkiai susilaikiau nerėkdamas, nes buvo sunku susitaikyti su tėvo elgesiu. Iškart po „Begalybės“ teko žiūrėti absurdišką, bet labai gerą komediją „Rūkymas sukelia kosulį“. Nuotaika staigiai pasikeitė, nes tai buvo vienas labiausiai nenuspėjamų mano matytų filmų.“
„Wow, tokio gerumo filmas! – po Felixo van Groeningeno ir Charlotte Vandermeersch „Aštuoni kalnai“ seanso susižavėjimo neslėpė šokėjas, fotografas, nuomonės formuotojas N. Bierancas. – Labai labai patiko: ir liūdnas, ir sentimentalus, ir be galo gražus filmas apie draugystę. Ir, o dieve, dabar noriu važiuoti vasarą į kalnus, kai viskas žaliuoja ir yra gražu. Na, nerealiai! Labai rekomenduoju.“
Menininkė J. Vaitkutė pasakoja, jog jai labai patiko Pietų Korėjos kino meistro Park Chan-wooko detektyvas „Metas išeiti“. „Filmas buvo prikaustantis ir nenuspėjamas. Labai žaviuosi režisieriaus vizija, meistriškai atskleista realybe, kuri kartais būna sapniška ir visiškai priklausoma nuo žiūrėtojo. Grožėjausi filmo scenomis, sukurta tikrove ir poezija“, – sakė menininkė.
Menotyrininkei, meno konsultantei ir komunikacijos specialistei Karolinai Tomkevičiūtei „Kino pavasaryje“ rodomas Lauros Poitras dokumentinis filmas „Tiek grožio, tiek skausmo“ priminė ne taip ir seniai per pasaulio meno institucijas nuvilnijusį Sacklerių skandalą, kai muziejai ryžosi atsisakyti vienos turtingiausių šeimų mecenatystės ir nutarė pašalinti jų vardą iš muziejų ir universitetų.
„Filmas pasakoja apie garsią fotografę Naną Goldin, kuri pasinaudojo savo statusu meno pasaulyje, kad pareikalautų Sacklerių – farmacijos verslininkų ir filantropų šeimos – atsakomybės už opioidų krizę. „Tiek grožio, tiek skausmo“ – stiprus filmas, kuris liudija, kad net vieno žmogaus valia ir teisybės troškimas gali sukelti didelį domino efektą, kuris išjudina tvirčiausiai stovinčias kaladėles“, – sako K. Tomkevičiūtė.
28–asis Vilniaus miesto kino festivalis „Kino pavasaris“ vyks iki kovo 26 dienos Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje. Daugiau apie programą čia.
Vilniaus miesto kino festivalį „Kino pavasaris“ iš dalies finansuoja Lietuvos kino centras, Vilniaus miesto savivaldybė ir Europos Sąjungos programa „Kūrybiška Europa“ MEDIA.
-
Piratavimas internete: situacija tokia – katė vis dar vejasi pelę 1
Spragėsiai ir naujausio filmo peržiūra ne kino teatre, o namuose skamba kaip nekaltas užsiėmimas, tačiau ne visada toks yra.
„Pagal piratavimo mastus Lietuva yra viena iš Europos Sąjungos (ES) šalių lyderių“, – komentavo Kultūros ministras Simonas Kairys.
O jei tiksliau, užima trečią vietą Europoje po Latvijos ir Estijos. Prie nelegalaus turinio vienas interneto vartotojas prisijungia maždaug dvylika kartų per mėnesį. Europos vidurkis – perpus mažesnis.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
„Man neteko piratauti. Aš asmeniškai nesu filmų mėgėjas“, – sakė gatvėje kalbintas vyras.
„Dauguma elektroninio formato knygų nėra brangios, tad galbūt pirkčiau, tačiau greičiau susirasti jas pirataujant“, – teigė pašnekovė.
„Aš turiu programinę įrangą, tai nepiratauju. Norėčiau, kad ir kiti nepiratautų“, – teigė kitas kalbintas praeivis.
Lietuvoje piratinės svetainės internete blokuojamos. Už jų turinį gyventojai per Lietuvos finansų sistemą susimokėti nebegali.
„Mažėja tas piratavimo lygis. Mažėja prisijungimų skaičius, tačiau nepakankamai“, – konstatavo asociacijos LATGA Muzikos kūrinių skyriaus vadovas Paulius Sartatavičius.
„Kol kas situacija tokia – katė vis dar vejasi pelę. Mes – katė, o jie – ta pelė“, – sakė Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (LRTK) pirmininkas Rimantas Bagdzevičius.
Mes puikiai žinome, kaip vyksta, tarkime, Vokietijoje, kai įsijungi ką nors nelegalaus – ekrane įsijungia pranešimas, kad tuoj tu gausi baudą. Ir ją gauni, jei žiūri toliau.
Tačiau panašu, kad nelegalūs turinio platintojai – vis dar keliais žingsniais priekyje. Pajutę valstybės institucijų spaudimą, sėkmingai perkėlė serverius į užsienį, slepia domeno savininko prisijungimo duomenis ir veiklos toliau nestabdo.
„Labai sudėtinga užkardyti, nes serveriai nuolat perkeliami vis į kitas šalis. Tai – didžiulis pelnas, didžiuliai pinigai ir jie gali sau tą leisti“, – nuogąstavo R. Bagdzevičius.
Tad Vyriausybė pritarė siūlymui dar labiau griežtinti bausmes nelegaliems platintojams. Už neteisėtą turinio platinimą komerciniais tikslais grėstų ne tik administracinė atsakomybė, bet ir laisvės atėmimas iki 2–3 metų.
„Kol mes tų dalykų nesureikšminome, tol ta pati policija nemato rimto pagrindo tyrinėti skundus ir panašiai“, – teigė S. Kairys.
Tačiau LRTK sako, jog to negana. Jos pirmininkas įsitikinęs, kad reikšmingų rezultatų bus pasiekta tik tada, kai griežtai bus baudžiami ne tik platintojai, bet ir vartotojai.
„Mes puikiai žinome, kaip vyksta, tarkime, Vokietijoje, kai įsijungi ką nors nelegalaus – ekrane įsijungia pranešimas, kad tuoj tu gausi baudą. Ir ją gauni, jei žiūri toliau“, – komentavo R. Bagdzevičius.
„Manau, būtų sąžininga bausti ir vartotojus, nes jie irgi nelegaliai naudojasi“, – pritarė tokiai minčiai kalbintas vyras.
„Jeigu atsektų kiekvieną prisijungimą ir už tai atsiųstų baudą, manau, tuomet labiau apsimokėtų pirkti“, – svarstė kita pašnekovė.
Lietuvos intelektinės nuosavybės apsaugos centro duomenimis, per metus vien Lietuvos kūrėjams dėl piratavimo padaroma 360 mln. eurų žalos. Nors muzikos ir kompiuterinių žaidimų piratavimų mastas pastaruoju metu sumažėjo, su filmais situacija vis dar prasta.
„Filmo apskritai gamyba yra sudėtingas procesas, nes šis vizualinis kūrinys susideda iš daugelio elementų – muzikos, vaizdo ir kitų meno sričių, turi daug bendraautorių, tad jie ir patiria didžiausią žalą. Jiems brangiai kainuoja pagaminti produkciją, kuri paskui kažkur nuteka“, – teigė P. Sartatavičius.
Esą problema greičiau spręstųsi ir padidinus įvairesnio turinio prieinamumą Lietuvoje. Mat dabar įvairios platformos vis dar vengia Lietuvai suteikti dalį rodymo ir transliavimo licencijų mūsų šalyje. Kas tą prieinamumą Lietuvoje trukdo didinti?
„Tai yra finansiniai reikalai“, – aiškino LRTK pirmininkas.
Kauno apylinkės teismas neseniai nubaudė vieną iš piratinės internetinės svetainės „Filmai.in“ administratorių. Asmeniui skirta 15 tūkst. eurų bauda. Areštuota turto, kurio vertė siekia 200 tūkst. eurų. Tačiau iki šiol prie svetainės prisijungti ir nelegalų turinį žiūrėti vis dar įmanoma.
-
Romuva kviečia žiūrovus į pasimatymus kine 2
Vis prisimindamas ypatingą kino teatro istoriją „Romuvos“ kolektyvas stengiasi, kad ne ką blankesnė būtų ir jo dabartis bei svarsto, kokia ateitis laukia šios unikalios kultūros organizacijos. Taip pat galvodami apie sau brangius žmones dažnai apmąstome, kokius turime bendrus gražius prisiminimus, ką šis žmogus mums reiškia šiandien bei kaip išlaikysime mūsų ryšį ateityje.
Šią praeities, dabarties bei ateities idėją atskleidžia ir kūrybinės komandos „Trenders“ parengti atvirukai. Kiekvienas atvirukas įkūnija skirtingą „Romuvos“ laikotarpį su šūkiu „Buvome. Esame. Ar Tu būsi?“. Ši frazė atsikartoja ir galinėse atvirukų pusėse, taip kviesdama žiūrovus pasidalinti savo mintimis su artimais žmonėmis bei pabūti kartu.
„Kurdami praeities atviruko vizualą norėjome, kad jis būtų iš žiūrovo perspektyvos. Kiekvienas filmas, nesvarbu, tai fantastika ar drama, yra apie mūsų gyvenimus, o mes – aktoriai nulipę nuo scenos. Taigi ir nuotraukoje žmonės lipa iš ekrano ir sėdasi į žiūrovų vietas. Dabarties vaizdas pateikiamas iš ekrano perspektyvos. Romuvos kino teatras mums kaip stiliaus dalis, palaiko madą, bet visada išlaiko savitumą. Tai nišinė vieta, kuri pritraukia žmones. Tu ją myli ir kyla jausmas kaip kažkada uostos parfumerijos, kurios kvapas sugrąžina praeities šiurpuliukus. Mes tikime Romuvos kino teatro ateitimi. Bendrai erdvei kontrastinga spalva aprengtu personažu norime pritraukti dėmesį. Šis koloritas bei inkognito amplua įkūnija ateities žiūrovą ir kelia klausimą, ar ir toliau būsime filmo dalimi. Ar prisijungsi?“ – apie kiekvienos atvirutės dizainą pasakojo kūrybinė komanda „Trenders“.
„Romuvos“ komanda tikisi, kad prasmingi filmai, jų personažų išgyvenimai, šiltos, o kartais ir provokuojančios istorijos gali sustiprinti ryšį tarp žiūrovų. Tad su atvirukų akcija kino teatras kviečia mylimus žiūrovus būti kartu ir drauge mėgautis kokybiškais filmais.
Artimiausi kino seansai: https://kcromuva.lt/repertuaras/.