-
Ligonių kasos: kokius tyrimus gali skirti šeimos gydytojas? 4
Gydymo įstaigoms, su kuriomis teritorinės ligonių kasos (TLK) sudaro sutartis dėl pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo ir jų finansavimo, Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis apmokama metinėmis bazinėmis kainomis, mokamomis už prirašytus gyventojus. Šeimos gydytojo paslaugas teikianti gydymo įstaiga prie jos prirašytiems pacientams privalo užtikrinti visapusišką nemokamą pirminę sveikatos prižiūrą, taip pat ir tyrimų, priskirtų šeimos gydytojo kompetencijai, atlikimą.
Šeimos gydytojai skiria tyrimus, norėdami pagrįsti diagnozę, nustatyti ligos eigą, pakoreguoti pradėtą gydymą, įvertinti jo efektyvumą.
„Skirdamas tyrimus šeimos gydytojas privalo vadovautis Šeimos gydytojo medicinos norma ir užtikrinti, kad privalomuoju sveikatos draudimu apdraustiems pacientams būtų suteiktos Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis apmokamos paslaugos bei už jas nebūtų reikalaujama papildomo mokesčio“, – pabrėžė Šiaulių TLK Kontrolės skyriaus vedėja Dalia Ozolienė.
Tyrimai, kuriuos gali skirti šeimos gydytojas:
• bendras kraujo tyrimas suaugusiems pacientams profilaktiškai atliekamas vieną kartą per 2 metus;
• gliukozės kiekio kraujyje nustatymo ir bendras šlapimo tyrimas profilaktiškai suaugusiesiems atliekami vieną kartą per 2 metus, o nuo 65 m. – vieną kartą per metus;
• cholesterolio kiekio kraujyje nustatymo tyrimas suaugusiems žmonėms profilaktiškai atliekamas vieną kartą per metus, vaikams – esant indikacijų;
• elektrokardiograma (EKG) profilaktiškai suaugusiems pacientams atliekama vieną kartą per metus, vaikams – esant indikacijų;
• albumino / kreatinino santykis šlapime;
• C reaktyvinis baltymas ir eritrocitų nusėdimo greitis (uždegimo rodikliai);
• biocheminiai kraujo tyrimai: lipidograma, kreatinino, kalio, natrio, alanininės aminotransferazės, asparagininės aminotransferazės, šarminės fosfatazės, bilirubino, šlapimo rūgšties;
• skydliaukės funkcijos tyrimas (TTH);
• gliukozės tolerancijos testas;
• prostatos specifinio antigeno (PSA) tyrimas po radikalaus priešinės liaukos vėžio gydymo;
• pulsoksimetrija, spirometrija;
• koprograma, enterobiozės tyrimas;
• ginekologinis tepinėlis iš makšties ir gimdos kaklelio;
• tyrimai dėl COVID-19 ligos, kai atliekamas greitasis SARS-CoV-2 antigeno testas ir įvertinami testo rezultatai;
• natriuretinio peptido tyrimas.
Be to, tam tikrais atvejais šeimos gydytojas gali skirti sifilio (RPR) ir specifinį (treponeminį) tyrimą su T. pallidum antigenų (TPHA) tyrimu, tyrimus dėl virusinio hepatito B, šlapimo pasėlį, žmogaus imunodeficito viruso testą, A grupės beta hemolizinio streptokoko greito nustatymo testą, tuberkulino mėginį ir kt.
„Pacientams, kuriems paskirtas gydymas geriamaisiais netiesioginio veikimo antikoaguliantais (Warfarinum, Acenocoumarolum), siekiant išvengti komplikacijų, 12 kartų per metus ligonių kasos apmoka kraujo krešumo tyrimą. Sergantiesiems cukriniu diabetu 4 kartus per metus Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis apmokamas glikozilinto hemoglobino tyrimas, kuris, siekiant išvengti komplikacijų, turėtų būti atliekamas kas tris mėnesius“, – atkreipė dėmesį D. Ozolienė.
„Prieš operaciją atliekamas kraujo krešumo tyrimas ir nustatoma kraujo grupė. Už visus šiuos tyrimus PSDF lėšomis apmoka ligonių kasos“, – priminė D. Ozolienė.
Kraujo tyrimai, atliekami prieš planinę operaciją – protrombino laiko (PL) ir tarptautinio normalizacijos santykio (TNS) nustatymas, aktyvinto dalinio tromboplastino laiko (ADTL) nustatymas, kraujo grupės pagal ABO antigenus ir rezus priklausomybės faktoriaus nustatymas.
Šeimos gydytojas vykdo ir nemokamą patikrą dėl hepatito C viruso infekcijos, atlikdamas anti-HCV testą asmenims, gimusiems 1945–1994 m. ir nepriskiriamiems rizikos grupei, taip pat šis testas atliekamas asmenims, priskiriamiems rizikos grupei.
Kartą metuose pacientas gali sveikatą pasitikrinti profilaktiškai. Šiuo atveju gydytojas turi pamatuoti kraujo spaudimą, svorį, ūgį, paskirti elektrokardiogramą, atlikti burnos apžiūrą, moterims – krūtų apžiūrą ir apčiuopą. Tuo tarpu anksčiau minėtus profilaktinius tyrimus šeimos gydytojas gali paskirti sveikatos apsaugos ministro tvarkoje nustatytu dažnumu, atsižvelgdamas į paciento amžių.
„Šeimos gydytojas apžiūros metu pacientams turėtų pamatuoti akispūdį, nes padidėjęs akispūdis gali signalizuoti apie glaukomos pradžią. Vaistai nuo glaukomos kompensuojami, o laiku pradėjus gydymą, ligą galima kontroliuoti. Tačiau, jeigu pacientas nesigydo, ilgainiui gali netekti regėjimo, – įspėjo D. Ozolienė. – Taip pat patikrinamas regėjimo aštrumas“.
Tyrimai skiriami ir tais atvejais, kai pacientai dalyvauja Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis apmokamose prevencinėse programose – krūties, gimdos kaklelio, prostatos, storosios žarnos vėžio, širdies ir kraujagyslių ligų.
-
Klausos aparatai: kam priklauso ir kur kreiptis? 3
Skiria abiem ausims
Pablogėjus klausai, pirmiausia reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją. Įvertinęs paciento diagnozę, sveikatos būklę, jis nusiųs konsultuotis pas gydytoją specialistą. PSDF lėšomis apmokamą klausos aparatą gali skirti tik gydytojas otorinolaringologas.
Gydytojas specialistas, įvertinęs klausos aparato poreikį, išduos medicinos dokumento išrašą, su kuriuo reikės kreiptis į įmonę, kuri yra sudariusi sutartį su Valstybine ligonių kasa (VLK), dėl aprūpinimo kompensuojamuoju klausos aparatu. Įmonėje kompensuojamojo klausos aparato modelį pacientui padės pasirinkti ir pritaikys įmonės klausos aparatų pritaikymo specialistas.
Klausos negalią turintiems suaugusiesiems ir vaikams, apdraustiems PSD, yra suteikta galimybė gyventi maksimaliai kokybiškai, jie gali gauti PSDF lėšomis kompensuojamus klausos aparatus abiem ausims.
Suaugusiesiems ir vaikams
Suaugusiesiems ir vaikams nuo septynerių metų gali būti išduodami du kompensuojamieji klausos aparatai abiem ausims vieną kartą per penkerius metus. Svarbu žinoti, kad suaugusiesiems klausos aparatas antrai ausiai gali būti išduodamas pasibaigus numatytam paskutinio išduoto klausos aparato naudojimo terminui. Vaikams iki septynerių metų gali būti išduodami du kompensuojamieji klausos aparatai abiem ausims vieną kartą per trejus metus.
Norint užsakyti individualų ausies įdėklą vaikui iki septynerių metų, jis gali būti skiriamas vieną kartą per metus, o vaikams nuo septynerių metų ir suaugusiesiems skiriami vieną kartą per penkerius metus.
Klausos aparatai iš PSDF yra kompensuojami 100 proc., o priemoka dėl technologinių ypatumų gali būti taikoma tik apdraustajam raštu patvirtinus, kad jis yra informuotas apie galimybę gauti kompensuojamąją priemonę, bet renkasi tos pačios paskirties priemonę, kuriai pagaminti taikomos modernesnės technologijos ir naudojamos brangesnės medžiagos.
Priklauso nuo tipo
Šiuo metu PSDF lėšomis kompensuojamų vaikams skirtų klausos aparatų bazinė kaina priklauso nuo tipo ir svyruoja nuo 378 eurų iki 583 eurų. Suaugusiesiems skirtų klausos aparatų bazinė kaina siekia nuo 148 eurų iki 378 eurų.
Ligonių kasos vaikams per praeitus metus kompensavo 358 klausos aparatus, o suaugusiesiems – beveik 14 tūkst.
Šiemet iš PSDF klausos aparatams ir jų pritaikymo išlaidoms kompensuoti skirta per 5 mln. eurų.
Įmones, sudariusias sutartis su Valstybine ligonių kasa dėl aprūpinimo kompensuojamaisiais klausos aparatais, galima rasti čia: ligoniukasa.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/gyventojams-1/ortopedijos-technines-priemones-ir-medicinos-priemones/sutartys-su-imonemis-6zxczx.
-
Ligonių kasos: reikalavimai papildomai susimokėti – netoleruotini 3
Vienintelė sąlyga
Privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) apsidraudusiems žmonėms, norintiems gauti Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis apmokamas šeimos gydytojo paslaugas keliama vienintelė sąlyga – prisirašyti pasirinktoje gydymo įstaigoje, dėl šeimos medicinos paslaugų sudariusioje sutartį su teritorine ligonių kasa (TLK). Rekomenduojama gydymo įstaigą rinktis arčiau namų.
„Iš prisirašiusių PSD apdraustų pacientų už šeimos gydytojo paslaugas jokie mokesčiai negali būti imami nei valstybinėje, nei privačioje gydymo įstaigoje, jei ji turi sutartį su ligonių kasa. Taigi, kad ir koks būtų tokios įstaigos teisinis statusas, šie pacientai neturi mokėti ne tik už apsilankymus pas šeimos gydytoją, bet ir jokių metinių ar kitų panašių mokesčių“, – pabrėžia Valstybinės ligonių kasos (VLK) direktorius Gintaras Kacevičius.
Taip pat ir prisirašyti gydymo įstaigose apdraustiesiems bemaž nieko nekainuoja – šiuo metu dalyje gydymo įstaigų gali būti imamas 0,29 euro mokestis už dokumentų tvarkymą, o 2,90 euro mokestis taikomas tik tuomet, kai gydymo įstaigą žmogus keičia anksčiau nei po pusmečio.
Iš prisirašiusių PSD apdraustų pacientų už šeimos gydytojo paslaugas jokie mokesčiai negali būti imami nei valstybinėje, nei privačioje gydymo įstaigoje.
Platus paslaugų spektras
Gyventojų pateiktais duomenimis, pavyzdžiui, viena gydymo įstaiga iš prisirašiusių pacientų reikalauja sumokėti metinį 300 eurų arba vienkartinį 30 eurų mokestį už apsilankymą. To neturi būti: papildomai nemokėdami prisirašę apdraustieji savo poliklinikoje, klinikoje ar medicinos centre turi gauti ne tik būtinąsias paslaugas, kurių nesuteikus kyla grėsmė žmogaus gyvybei ar sveikatai, bet visas tiriamąsias, gydomąsias, profilaktines šeimos gydytojo kompetencijai priskiriamas paslaugas. Jų spektras išties platus – šeimos gydytojai atlieka pacientų apžiūrą, skiria reikalingus tyrimus ir procedūras, išrašo vaistus, prireikus siunčia papildomų tyrimų, pas gydytoją specialistą ar į ligoninę.
Ypač svarbi yra ligų profilaktika, todėl, be papildomų mokesčių kartą per metus, šeimos gydytojai savo pacientams turi suteikti kompleksines paslaugas: pamatuoti kraujospūdį, svorį, ūgį, skirti elektrokardiogramą, patikrinti cholesterolio kiekį kraujyje, moterims skirti ginekologinę apžiūrą, atlikti krūtų apčiuopą ir kt. Kartą per dvejus metus suaugusiems pacientams profilaktiškai gali būti atliekamas bendras kraujo ir bendras šlapimo tyrimas, nustatomas gliukozės kiekis kraujyje, patikrinama rega.
Šeimos gydytojai ar šias paslaugas teikianti gydymo įstaiga tam tikro amžiaus prisirašiusius pacientus informuoja apie poreikį pasitikrinti pagal gimdos kaklelio, krūties, storosios žarnos, prostatos vėžio, širdies ir kraujagyslių ligų prevencines programas.
Tiek, kiek reikia
Žmonės dažnai teiraujasi dėl tyrimų skyrimo, jų skaičiaus ir apmokėjimo. Ligonių kasų specialistai pabrėžia, kad dėl tyrimų ar paslaugų reikalingumo sprendžia šeimos gydytojai, atsižvelgdami į pacientų sveikatos būklę, nusiskundimus, simptomus. Pavyzdžiui, jei šeimos gydytojas, matydamas širdies ligų riziką, skiria atlikti lipidogramą (tyrimą, kuriuo nustatomas cholesterolio kiekis kraujyje, – red. past.), gydymo įstaigoje, kurioje žmogus prisirašęs, ji atliekama nemokamai tiek kartų per metus, kiek reikia.
Iš apdraustų ir gydymo įstaigoje prisirašiusių pacientų gali būti paprašyta susimokėti tik tada, kai pacientas pats pageidauja PSDF lėšomis nekompensuojamų tyrimų ar paslaugų, nori paslaugas gauti greičiau ar renkasi tas paslaugas, kurios įtrauktos į sveikatos apsaugos ministro patvirtintą mokamų paslaugų sąrašą. Tačiau net ir prieš teikiant mokamą paslaugą, apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu pacientas turi būti supažindinamas su galimybe gauti tokią paslaugą nemokamai.
Šiuo metu sutartis dėl šeimos gydytojo paslaugų teikimo su ligonių kasomis yra sudariusios 375 gydymo įstaigos, iš jų 126 – viešosios, 249 – privačios. Visose jose prisirašę apdrausti asmenys šias paslaugas turi gauti nemokamai. Šių įstaigų sąrašas internete.
-
Pripažįsta, kad vaistų kompensavimo procedūrose yra sisteminių klaidų: kaip jas taisys? 3
Taip jis kalbėjo po šią savaitę vykusio susitikimo su Sveikatos apsaugos ministerijos ir Medikų sąjūdžio atstovais dėl vaisto ranolazino išrašymo tvarkos.
Medikų teigimu, dėl ydingos sistemos, kai minimas vaistas buvo tai kompensuojamas, tai nebe, kalti liko jį išrašę medikai, o įstaigos sulaukė baudų – buvo paprašytos apmokėti už valstybės tuo metu nekompensuotus vaistus.
Dalis iš maždaug 200 sveikatos įstaigų nieko nelaukusios pervedė lėšas VLK, tačiau įstaiga sako svarstysianti dėl pinigų grąžinimo.
„Yra 30 proc. įstaigų, kurios grąžino lėšas, bet sutarėme, kad iš naujo jas įvertinsime“, – BNS po susitikimo sakė G. Kacevičius.
Tai, kad VLK įsipareigojo „peržiūrėti iš naujo sprendimus dėl šių įstaigų“ BNS patvirtino ir sveikatos viceministras Aurimas Pečkauskas.
G. Kacevičius sakė, jog dėl medikų išrašyto vaisto VLK laukia visų įstaigų paaiškinimų, kuriuos vertins iki gruodžio vidurio ir priims sprendimą dėl susidariusios situacijos.
Yra 30 proc. įstaigų, kurios grąžino lėšas, bet sutarėme, kad iš naujo jas įvertinsime.
Ministerijos vertinimu, VLK pastangos spręsti situaciją yra teigiamos, tačiau tai būtina padaryti kuo greičiau ir kuo mažiau apkraunant tiek gydymo įstaigas, tiek gydytojus.
A. Pečkausko teigimu, ministerija ir asmeniškai ministras Arūnas Dulkys nuolat kontroliuos, kaip vykdomi per susitikimą pasiekti susitarimai ir ar laikomasi įsipareigojimų.
„Tai buvo klaidos“
VLK vadovas pripažino, jog išrašant kompensuojamuosius vaistus buvo padaryta klaidų.
„Panašu, kad tai buvo klaidos, tikrai taip, bet mes labai vertiname žmogiškai ir leisim pateikti savo paaiškinimus, kiek ta klaida tyčinė, netyčinė“, – sakė jis.
Anot G. Kacevičiaus, trišalio susitikimo metu sutarta dėl trumpalaikių ir ilgalaikių priemonių taikymo susidariusiai situacijai spręsti.
„Viena iš pagrindinių priemonių – elektroninėje sveikatos sistemoje įdiegti daug automatinių priemonių, kurios informuotų gydytoją apie galimą klaidą, kad jos nepadarytų arba užblokuotų galimybę padaryti, – sakė jis. – Kita kryptis – tobulinti teisinę bazę, kuri reglamentuoja vaistų išrašymą, kad būtų paprasčiau, neliktų formuluočių, kurias galima traktuoti ir skirtingai vertinti“.
Medikams pažadėta gerinti informacijos teikimą apie pasikeitimus, pateikti aiškesnes formuluotes.
Pakeitimai – 2024 metų pabaigoje
Kaip BNS sakė Medikų sąjūdžio tarybos pirmininkė Auristida Gerliakienė, susitikime medikai išgirdo pažadą, jog bus imtasi konstruktyvių sprendimų.
„Grupė šeimos gydytojų ir Lietuvos medikų sąjūdis išėjom su didele viltim, kad tai taps procesu, o ne epizodu, kad pokyčiai vis dėl to įvyks. Vien tai, kad galėjom kalbėtis, buvo dialogas, o ne didaktinis monologas. Aišku, buvo aišku daug nemalonių dalykų išsakyta, tačiau jie buvo išgirsti ir priimti“, – teigė pirmininkė.
Medikai prašė VLK, kad į vaistų išrašymo procesą būtų įtraukti ir farmacininkai, jiems būtų prieinama informacija, ar vaistas šiuo metu yra kompensuojamas. Pakeitimai užtruks, sistemoje jie bus įdiegti 2024 metų pabaigoje.
„Medikų sąjūdis kėlė klausimą – jei tai sisteminės klaidos ir čia ne medikų kaltė, kaip elgtis įstaigoms, kurios kaltę pripažino ir nesiginčydamos jau sumokėjo nurodytas sumas. Buvo ne vienas atvejis, kai buvo išieškoti pinigai iš gydytojo. Buvo žadama spręsti ir iš naujo peržiūrėti“, – sakė A. Gerliakienė.
Anot jos, medikams buvo priskaičiuotos skirtingos sumos, siekiančios po 3000-5000 eurų, priklausomai nuo paskirto ranolazino kiekio.